Nasze projekty

Zmiany we wspólnocie Taizé. Gdzie zamieszka ustępujący ze stanowiska przeor?

W najbliższą sobotę z urzędu ustępuje dotychczasowy przeor brat Alois, katolik, który na swojego następcę mianował anglikanina brata Matthiew. Aby uszanować nowego przeora, brat Alois zamierza wyjechać z Taizé.

fot. Claude TRUONG-NGOC/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0/commons.wikimedia.org

Dla ekumenicznej Wspólnoty w Taizé rozpoczyna się nowy rozdział w jej niemal 80-letniej historii. Aby uszanować nowego przeora, brat Alois zamierza wyjechać z Taizé.

Jak poinformował agencję KNA, najpierw uda się do północnych Włoch, gdzie mieszka kilku współbraci, a następnie docelowo przeniesie się na Kubę i będzie należał do trzyosobowej wspólnoty, w miejscowości oddalonej kilka godzin jazdy od Hawany.

PRZECZYTAJ: Brat Alois z Taizé: przedstawiłem już nowego przeora papieżowi

Reklama

Brat Alois jest Niemcem. Był pierwszym następcą założyciela wspólnoty brata Rogera, który zginął tragicznie w 2005 r. Nowy przełożony braci z Taizé pochodzi z kolei z Wielkiej Brytanii, ma 58 lat. Po raz pierwszy przybył do tej burgundzkiej wioski w wieku 20 lat. Do wspólnoty dołączył rok później w 1986 r.

Dziś wspólnota składa się z około 90 mężczyzn z 30 krajów. Należą oni do Kościoła katolickiego lub różnych denominacji protestanckich. Jedna czwarta braci żyje w małych wspólnotach w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.

Vatican News, Krzysztof Bronk/KAI

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę