Atak na obóz dla uchodźców w Birmie. Było w nim 600 osób

Armia zaatakowała w poniedziałek obóz dla uchodźców w pobliżu Loikaw, stolicy stanu Kayah. W wyniku nalotu zginęły dwie siostry, w wieku 18 i 7 lat, oraz pięćdziesięcioletni mężczyzna.

fot. Levi Meir Clancy/Unsplash

W zbombardowanym obozie znajdowało się 600 uchodźców z Loikaw, gdzie doszło do starć między armią a bojownikami Ludowych Sił Obrony. Byli tam również uciekinierzy z wioski Moso, gdzie birmańscy żołnierze w Boże Narodzenie zabili 35 osób.

Z powodu sytuacji panującej w Birmie, tysiące mieszkańców musiało uciec i ukrywać się w lasach, kościołach i innych instytucjach. Do wzmożonych starć między juntą a rebeliantami dochodzi w rejonach zamieszkałych głównie przez chrześcijan. W ostatnich dniach zniszczono m.in. kościół w Doukhu.

W liczącym 90 tys. mieszkańców Loikaw 50 tys. osób zostało zmuszonych do ucieczki, co spowodowało opustoszenie sześciu tamtejszych parafii katolickich. Wiele świątyń zostało przekształconych na ośrodki dla uchodźców. 200 osób otrzymało schronienie w katedrze. Przesiedleni wierni narażeni są na głód, zimno i przemoc, potrzebują pomocy materialnej i szukają wsparcia duchowego.

Reklama
Reklama

W atakach giną również dzieci

Ataki lotnicze na cywilów, w wyniku których cierpią i giną również dzieci, potępia UNICEF. Organizacja wzywa do priorytetowego potraktowania ochrony najmłodszych.

Według raportu UCA News, katolickiej agencji informacyjnej dla Azji, od momentu zamachu stanu w lutym ubiegłego roku, zabitych zostało ponad 1400 osób, w tym 50 dzieci, a ponad 10 tys. zostało aresztowanych, w tym wielu księży i pastorów.

Według raportu ONZ, w pierwszych dniach tego roku zostało przesiedlonych prawie 200 tys. osób w południowo-zachodniej części kraju, zniszczono 1500 domów, kościołów i innych budynków.

Reklama
Reklama

Metropolita Mandalaj, abp Marco Tin Win wystosował apel o pokój. Katolików w całym kraju poprosił, aby w tej intencji co sobotę gromadzili się na adoracji, a w pierwsze niedziele miesiąca odprawiali Msze św.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę