Zaproszenie do duchowej adopcji dziecka poczętego, modlitwa o ochronę życia każdego człowieka, konferencja organizacji pro-life w Sejmie oraz przygotowania do wiosennych i letnich marszów życia i rodziny - to tylko niektóre wydarzenia zapowiadane z okazji Narodowego Dnia Życia (24 marca) i Dnia Świętości Życia (25 marca).

O zaangażowanie w obchody Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia apelują liczne organizacje pro-life w naszym kraju.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zwraca się do wszystkich o wspólnotowe, szczególnie rodzinne i osobiste zaangażowanie w obchody. Jest to znakomity czas na wspólne świętowanie i radowanie się największym darem jakim zostaliśmy obdarzeni – życiem. Wspomnijmy o tym we wspólnocie rodzinnej, szkole czy miejscu pracy! – zachęca PFROŻ.
Federacja przypomina, że w sejmowej uchwale ustanawiającej Narodowy Dzień Życia podkreślono, że dzień ten jest „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.
Natomiast celem Dnia Świętości Życia jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji” (encyklika „Evangelium Vitae”).
Z kolei Pomorska Inicjatywa Pro-Life zwraca uwagę, że szczególny czas poświęcony celebracji ludzkiego życia, trwający jako Tydzień Świętości Życia od 19 marca – wspomnienia św. Józefa – do 25 marca, Uroczystości Zwiastowania Pańskiego, jest czasem modlitwy i refleksji, na ile chronimy ludzkie życie, zwłaszcza te małe i bezbronne.
Przeczytaj również
Coraz silniejsze ataki na życie
Gdańscy obrońcy życia alarmują, że w ostatnim czasie zaobserwować można coraz silniejsze ataki na życie, które nie tylko dążą do zniesienia ustawowej oraz zagwarantowanej w art. 38 Konstytucji RP ochrony życia każdego człowieka.
„W sposób bezprecedensowy prowadzone i reklamowane są działania naruszające prawo, np. otwarcie przychodni aborcyjnej w Warszawie i sprzedaż niedopuszczonych do obrotu w Polsce tabletek poronnych niewiadomego pochodzenia, które nie tylko uśmiercają dzieci w okresie prenatalnym, ale są bardzo niebezpieczne dla kobiet” – czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu.
Zwracają się zatem do wszystkich ludzi dobrej woli, aby w Tygodniu Świętości Życia szczególnie zaznaczyli swoją postawę „za życiem”. Zachęcają m.in. do podjęcia modlitwy i postu w obronie życia poprzez uczestnictwo w Mszach św., adoracji, Drodze Krzyżowej, przyrzeczeniach duchowej adopcji czy innej modlitwie indywidualnej.
Jak modlić się o Ochronę Życia?
Formuła wspomnianego Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia jest prosta. Do każdego dnia przypisana jest intencja szczegółowa, patron dnia i rozważanie, po którego przeczytaniu należy odmówić modlitwę św. Jana Pawła II z encykliki „Evangelium vitae” oraz Litanię do Świętej Rodziny.
Do włączenia się w modlitwę organizator zaprasza rodziny, zakony, parafie, kleryków, ruchy, wspólnoty i stowarzyszenia, nauczycieli, wychowawców, katechetów, młodzież i wszystkich tych, którym leży na sercu ochrona życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka przygotowało bezpłatne modlitewniki ze wszystkimi modlitwami i rozważaniami. Można je zamówić kontaktując się z biurem (tel. 12 311 02 60, e-mail: [email protected]) lub poprzez formularz na stronie tydziendlazycia.pl.
Bezpłatne materiały, w tym teksty modlitw na każdy dzień, można znaleźć również na stronie tydziendlazycia.pl. Ponadto każdego dnia na stronie internetowej, w mediach społecznościowych i na kanale na YouTube Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka pojawiają się krótkie materiały wideo z rozważaniem i modlitwą.
W Sejmie o obronie życia i kobiet
O tym, jak uświadamiać społeczeństwu, że aborcja zabija dziecko i niszczy kobietę, rozmawiać będą uczestnicy konferencji „Tak dla życia – w obronie kobiet”, która odbędzie się w Sejmie w poniedziałek 24 marca od godz. 11.00, w Narodowym Dniu Życia. Organizatorami wydarzenia są Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny oraz Koalicja dla Życia i Rodziny.
Wydarzenie będzie się składać z czterech części. W pierwszej posłowie i obrońcy życia z organizacji pozarządowych wskażą m.in. na wartości, jakie stanowi istnienie wielopokoleniowych rodzin, będą się też zastanawiać nad tym, jak powstrzymać „demograficzne tsunami” w naszym kraju, zaprezentują też kampanię „Aborcja nie jest OK” oraz plany związane z obchodami tegorocznego Narodowego Marszu Życia – 27 kwietnia.
Druga część upłynie pod znakiem wystąpień skoncentrowanych na pokazaniu negatywnego wpływu aborcji na życie oraz zdrowie psychiczne i prokreacyjne kobiety. Część trzecia poświęcona będzie propozycjom pomocy ze strony organizacji pro-life dla kobiet, które bezpośrednio lub pośrednio uczestniczyły w aborcji i odczuwają jej skutki.
Konferencję zakończy panel dyskusyjny z udziałem Anny Dyndul (Fundacja „Głos dla Życia”), Wojciecha Zięby (Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka),
Anny Piotrowskiej (Fundacja Małych Stópek), Magdaleny Korzekwy-Kaliszuk (Fundacja Grupa Proelio) i Katarzyny Gęsiak z Ordo Iuris/Centrum Życia i Rodzinie.
Wydarzenia diecezjalne
W okolicy Dnia Świętości Życia i dokładnie tego dnia w diecezjach i parafiach w całej Polsce odbywać się będą modlitwy w intencji ochrony życia poczętego. Poniżej zapowiedź wybranych wydarzeń.
W sobotę 22 marca odbędzie się 45. Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa św. Jana Pawła II „Życie zawsze jest dobrem”. Zostały one zaczerpnięte z encykliki „Evangelium vitae”.
Spotkanie rozpocznie Msza św. o godz. 9.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Następnie zaplanowano spotkanie w auli św. Jana Pawła II. W ramach pielgrzymki odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród w XXI edycji konkursu „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
W niedzielę 23 marca pod hasłem „Nie bój się – Życia!” świętowany będzie Narodowy Dzień Świętości Życia w Archidiecezji Gdańskiej. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15.00 w Auli Jana Pawła II (ul. Nowickiego 2 w Gdańsku) i będzie przygotowaniem do czerwcowego Marszu dla Życia i Rodziny oraz Festiwalu dla Życia w Gdańsku.
W ramach spotkania będzie można wysłuchać konferencji Moniki i Marcina Gomułków – małżeństwa prowadzącego na YouTube kanał „Początek Wieczności”, następnie świadectwa Izabeli Formeli o jej cudzie życia, a także wielkopostnego koncertu jazzowego i nabożeństwa gorzkich żali w aranżacji jazzowej. Więcej informacji w mediach społecznościowych.
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczyć 25 marca archidiecezjalnym obchodom Dnia Świętości Życia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Początek o 17.30 (adoracja Najświętszego Sakramentu) a o godz. 18.00 Msza św., podczas której homilię wygłosi arcybiskup.
W Poznaniu centralna Msza św. połączona z duchową adopcją dziecka poczętego zostanie odprawiona we wtorek 25 marca o godz. 18.30 w parafii pw. Zwiastowania Pańskiego – Archidiecezjalnym Sanktuarium Świętości Życia pod przewodnictwem abp. Wiesława Śmigla, metropolity szczecińsko-kamieńskiego.
W diecezji radomskiej tego dnia uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka celebrowana będzie o godz. 18.30. u ojców bernardynów, w kościele św. Katarzyny w Radomiu.
Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezji Radomskiej zachęca do składania deklaracji Duchowej Adopcji. Jest to deklaracja codziennej modlitwy przez 9 miesięcy za dziecko poczęte, które nie ma jeszcze szansy na obronę swojego życia. Przyjmując tę misję, stajemy się jego duchowymi rodzicami, oddając naszą modlitwę, cierpienie i troskę za niewinne życie.
Duchowa Adopcja jest potężnym narzędziem obrony życia i budowania cywilizacji miłości. Każdy z nas może stać się duchowym obrońcą dziecka nienarodzonego i przyczynić się do uratowania życia. To wielkie dzieło, które nie wymaga siły fizycznej ani środków materialnych – wymaga jedynie otwartego serca i wierności modlitwie – podkreśla o. Samuel Karwacki OSPPE, Krajowy Moderator Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Fundacja Małych Stópek ze Szczecina zaprasza w Dniu Świętości Życia na Mszę świętą dla Życia do kościoła pw. św. Jana Ewangelisty o godz. 18.00, podczas której będzie można podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Wszystkich którzy nie mogą być fizycznie, FMS zachęca do duchowej łączności z uczestnikami modlitwy.
W dniach sąsiadujących z Dniem Świętości Życia w wielu miejscach w Polsce odbywają się także pogrzeby dzieci utraconych. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej odbędą się one 20 marca w Policach na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Tanowskiej, 25 marca w Stargardzie przy Grobowcu – Pomniku Dzieci Utraconych na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kościuszki 80 oraz w Szczecinie pod przewodnictwem abp. Wiesława Śmigla na Cmentarzu Zachodnim (ul. Bronowicka). Archidiecezja zachęca do wzięcia udziału w tych uroczystościach podkreślających godność życia każdego człowieka.
Obchody Dnia Świętości życia odbędą się także w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Msza św. z obrzędem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego zostanie odprawiona 25 marca o godz. 18.30 pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego w parafii pw. Ducha Świętego w Szczecinku. Tego dnia zostanie także pobłogosławione i otwarte Okno Życia, które znalazło w szczecineckiej parafii nowe miejsce po odejściu z miasta sióstr niepokalanek.
Centralne obchody Dnia Świętości Życia w diecezji łomżyńskiej odbędą się w tamtejszej katedrze. Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył będzie biskup łomżyński Janusz Stepnowski, który przyjmie także uroczyste deklaracje przystąpienia do Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
KAI, pa/Stacja7