Nasze projekty

Wiara, sztuka i biznes – targi Sacroexpo już za kilka dni

Setki ikon, witraży, obrazów, szat i naczyń liturgicznych, różańców i krzyży – to krajobraz niezwykłych Targów, które rozpoczną się już 11 czerwca w Kielcach pod nazwą Sacroexpo.

Sacroexpo przyciąga co roku ok. 5 tys. zwiedzających. Udział w jej tegorocznej odsłonie zapowiedziało 280 wystawców z 10 krajów, którzy zaprezentują bogatą ofertę produktów oferowanych kościołom, przyjrzenia się najnowszym trendom sztuki sakralnej i dewocjonaliów, poznania nowych technologii w budownictwie sakralnym. Na gości targów czeka przegląd szat i naczyń liturgicznych, a także pełen wachlarz wydawnictw religijnych. Nie zabraknie obrazów i ikon, a także mniej spektakularnych, a bliższych codziennej modlitwie różańców.

– To nie są targi wyłącznie dla księży i zakonników, ale dla wszystkich zaangażowanych w życie Kościoła – mówi prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń. Podkreśla wielką różnorodność oferty wystawców: od producentów kościelnych dzwonów, przez stoiska z szatami liturgicznymi, oprogramowaniem dla kancelarii parafialnych, po książki i drobne dewocjonalia. – Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się co roku stoiska artystów, którzy na oczach widzów rzeźbią wielkie figury. Uwagę przykuwają też twórcy ikon i malarstwa religijnego – zauważa Andrzej Mochoń.

Na przestrzeni ostatnich 18 lat targi rozwinęły się, co widać po rosnącej liczbie uczestniczących w nich firm. – To obecnie druga po Włoszech największa wystawa tej branży, z roku na rok zajmująca coraz większą powierzchnię i przyciągają coraz więcej wystawców. Kondycja targów jest odzwierciedleniem potencjału całej branży – podkreśla prezes Targów Kielce, organizujących wydarzenie.

Reklama
Reklama

Wystawie towarzyszą ciekawe spotkania i konferencje, w tym wręczenie medalu Papieskiej rady ds. Kultury Per Artem ad Deu oraz konferencja z cyklu „Dialogi o religii”. Już wiadomo, że w tym roku medal Per Artem ad Deu dostaną podczas uroczystej gali 11 czerwca Aleksander Sokurov i o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP.

O. prof. Jan Andrzej Kłoczowski został uhonorowany za „głębokie zaangażowanie w uświadamianiu nieodkrytych powiązań między teologią, filozofią i psychologią” zaś rosyjski reżyser Aleksander Sokurow za „konsekwentne wykorzystywanie siły artystycznego autorytetu do poszukiwania odpowiedzi na pytania związane z religią sztuki”. Nagroda jest przyznawana na Sacroexpo od 13 lat. Gali towarzyszyć będzie prelekcja Ks. dr hab. Marek Lisa na temat sacrum w sztuce filmowej oraz rozmowa z laureatami. Z o. Kłoczowskim porozmawia biskup Michała Janocha, zaś z Aleksandrem Sokurovem – Irina Tatarova.
Również w pierwszym dniu Targów, 11 czerwca odbędzie się konferencja z cyklu „Dialogi o religii” w tym roku na temat „Kościół w czasach kryzysu”. Jej gośćmi będą s. Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty „Chleb Życia”, dr Tomasz Terlikowski, publicysta i filozof oraz ks. dr Mirosław Tykfer, teolog, redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego”.

Stacja7 jest patronem medialnym Sacroexpo

Reklama
Reklama

 

ad/Stacja7

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę