ŚDM: parafie zachęcają do przyjmowania pielgrzymów

Warszawskie parafie aktywnie zachęcają rodziny do przyjmowania na czas Dni w Diecezjach (20-25 lipca) obcojęzycznych pielgrzymów, którzy przyjadą do Polski z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Dla chętnych organizują spotkania informacyjne i kursy języków obcych. Proszą też o zaangażowanie się w wolontariat. „Gospodarze nie muszą znać obcego języka. Żeby się porozumieć, wystarczą dobre chęci i otwartość serca” – zapewniają stołeczne wspólnoty.

Do Warszawy przyjedzie na Dni w Diecezjach co najmniej 20 tys. pielgrzymów. Podczas tygodnia poprzedzającego wyjazd na wydarzenia centralne ŚDM w Krakowie, będą mieszkać u rodzin, które chęć przyjęcia młodych zgłoszą w swoich parafiach.

Na pobyt w całej archidiecezji warszawskiej zarejestrowała się młodzież z 49 krajów, m.in. USA, Kanady, Brazylii, ale także z Izraela Wysp Samoa i Australii. Są kraje pozornie małe, ale deklarujące przyjazd przynajmniej 100 młodych, np. Gwatemala, z której przybędzie do stolicy ponad 500 osób.

Reklama
Reklama

Warszawskie parafie zamieściły na swoich stronach formularze, za pośrednictwem których zachęcają do zgłaszania deklaracji przyjęcia pielgrzymów przybywających na ŚDM lub pomocy w ramach parafialnego wolontariatu. Można też przyjść na spotkania, które są i będą organizowane w najbliższych tygodniach w parafialnych salkach.

Najczęściej, oprócz podania podstawowych danych osobowych, wymagana jest informacja o językach obcych, jakimi posługują się członkowie rodziny przyjmującej oraz charakterze pomocy w formie wolontariatu.

Przeczytaj również

Parafia bł. Władysława z Gielniowa na stołecznym Natolinie prosi np. o zgłaszanie się tłumaczy, lekarzy lub osoby, które mogłyby się zająć wydawaniem posiłków. Trzeba też zadeklarować płeć oraz liczbę pielgrzymów, których dana rodzina jest w stanie przyjąć.

Reklama
Reklama

Część parafii już wie, ilu pielgrzymów i z jakiego kraju (lub obszaru językowego) przyjmie. Wspólnoty poradzą sobie nawet bez tłumaczy. Niektóre z nich – jak parafia św. Franciszka z Asyżu na Białołęce – organizuje podstawowy kurs języka francuskiego, bo właśnie pielgrzymów mówiących w tym języku w liczbie ok. 100 przyjmie podczas Dni w Diecezjach.

„Potrzebujemy kilkudziesięciu rodzin, które na kilka dni zapewnią im dach nad głową. Przed przyjazdem gości rodziny-gospodarzy zaprosimy na specjalne spotkanie organizacyjne, aby rozwiać wszelkie wątpliwości” – informuje parafia na stołecznej Białołęce. I dodaje, że osoby, które zdecydują się przyjąć pielgrzymów, nie będą pozostawione same sobie, ale będą mogły liczyć na wsparcie koordynatorów i wolontariuszy zarówno przed, jak i w trakcie Dni w Diecezjach.

Parafie przypominają, że pielgrzymi będą przygotowani na każde warunki noclegowe. Wystarczy posiadać jeden wolny pokój dla minimum 2 osób, którym trzeba zapewnić jedynie przestrzeń do rozłożenia karimaty. Wystarczy zapewnić 3 metry kwadratowe podłogi i dostęp do łazienki. Większość posiłków, oprócz śniadania, zapewnia parafia.

Reklama

Wszyscy pielgrzymi, którzy przyjeżdżają do Polski, są zarejestrowani w swoich parafiach i duszpasterstwach. W przypadku choroby, opieką nad nimi zajmą się parafialni wolontariusze.

„Młodzi ludzie przyjadą do naszej parafii 17 lipca, a będą wyjeżdżać do Krakowa 25 i 26 lipca. Większość dnia będą spędzali w parafii lub na mieście, zatem nie trzeba być cały czas w domu. Niezależnie od tego z jakiego kraju przyjadą pielgrzymi, będą pochodzić z rodzin polonijnych i najprawdopodobniej będą mówić dobrze po polsku. Zawsze pamiętaj, że najważniejszy jest język serca” – informuje parafia Niepokalanego Poczęcia NMP na Wrzecionie.

Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie, prowadzona przez księży michalitów, przyjmie 36 pielgrzymów z Białorusi. Pozwolą na to m.in. środki zebrane w kwocie 7200 zł podczas Niedzieli Miłosierdzia w ramach kwesty „Bilet dla Brata” oraz dzięki poprzednim zbiórkom. Parafia organizuje także konwersacje z jęz. angielskiego dla miejscowej młodzieży, która pojedzie do Krakowa oraz spotkania na temat krajów pielgrzymów, którzy przyjadą do Polski.

Zdaniem Diany Golec, kierownika działu komunikacji Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, goszczenie uczestników ŚDM podczas Dni w Diecezjach będzie niezwykłą okazją do doświadczenia „czyjegoś zupełnie odmiennego świata” z bliska i nawiązania przyjaźni na całe życie. „To właśnie jest esencją Światowych Dni Młodzieży – skracanie dystansu, by stworzyć wspólnotę jednego serca” – uważa Diana Golec.

Struktura Dni w Diecezjach zależy od charakterystyki i stylu goszczącej diecezji. Jednym z najważniejszych punktów programu będzie tzw. Dzień Miłosierdzia. Będzie to czas, w którym grupy pielgrzymów podejmą różne formy zaangażowania społecznego, zależne od potrzeb parafii, w których będą przebywać.

Innym ciekawym punktem programu Dni w Diecezjach będzie promocja kultury i tradycji polskich. Archidiecezja warszawska w porozumieniu z instytucjami samorządowymi organizuje Dzień Kultury i Historii poświęcony zwiedzaniu zabytków stolicy Polski.

Będzie on poświęcony zwiedzaniu przez zagraniczną młodzież miejsc związanych z historią i kulturą Warszawy i całego Mazowsza, w tym muzeów, budynków i parków historycznych. W planach jest m.in. wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Muzeum Narodowym, zwiedzanie Zamku Królewskiego i Starego Miasta, Łazienek Królewskich, Pałacu i ogrodów w Wilanowie, a także wizyta w Centrum Nauki Kopernik.

Niedzielę 24 lipca wszędzie pielgrzymi spędzą z goszczącymi ich rodzinami („Dzień z Rodziną”). Dzień później wyjadą do Krakowa na centralne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży, w których weźmie udział papież Franciszek.


lk, am / Warszawa

wklejkaNIEZBEDNIK

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę