Nasze projekty

Relikwie bł. ks. Rapacza trafią do parafii, gdzie posługiwał do męczeńskiej śmierci

Wraz z relikwiami do parafii zostanie przekazany obraz beatyfikacyjny ks. Michała Rapacza.

fot. archidiecezja krakowska, flickr.com/domena publiczna, wikipedia.org

Ks. Tadeusz Tylka, proboszcz parafii w Płokach, gdzie posługiwał do męczeńskiej śmierci bł. ks. Michał Rapacz, odebrał z rąk abp. Marka Jędraszewskiego relikwie nowego błogosławionego, które były wniesione do Bazyliki Bożego Miłosierdzia podczas beatyfikacji. Do kościoła Narodzenia NMP w Płokach trafi też obraz beatyfikacyjny ks. Michała Rapacza.

Abp Marek Jędraszewski relikwie bł. ks. Michała Rapacza przekazał ks. Tadeuszowi Tylce w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich w czasie ogłaszania zmian personalnych w archidiecezji. Nawiązał do beatyfikacji ks. Michała Rapacza i zwrócił uwagę, że jest on wzorem i zachętą „by być nieugiętym w głoszeniu prawdy ewangelijnej światu takiemu, jaki jest”. Wszędzie szedł jako świadek Chrystusa na spotkanie swoich czasów. Wierny aż do końca – mówił metropolita, dziękując kapłanom za włączenie się w aktywne przeżywanie Kongresu Eucharystycznego w Archidiecezji Krakowskiej oraz organizację uroczystości beatyfikacyjnych ks. Michała Rapacza.

ZOBACZ>>> Papież wspomniał o polskim błogosławionym. „Oręduj za Polską i za pokojem na świecie!”

Reklama

Relikwiarz ks. Michała Rapacza nawiązuje do symbolu męczeństwa

Do kościoła Narodzenia NMP w Płokach, gdzie wikariuszem, a później administratorem był ks. Michał Rapacz trafią relikwie, które były wniesione do Bazyliki Bożego Miłosierdzia podczas beatyfikacji przez ks. Dionizego Jedynaka, kapłana pochodzącego z Płok. Ks. Jedynak brał udział w obu ekshumacjach szczątków męczennika – zarówno tej w roku 1980 r., gdy jego ciało powróciło do Płok, jak i tej w 2024 r., poprzedzającej jego beatyfikację.

Relikwiarz ma kształt krzyża, oplecionego gałązkami oliwnymi, wzrastającymi ku górze. To nawiązanie do motywu palmy jako symbolu męczeństwa. Motyw roślinny stanowi także odniesienie do lasu – miejsca, gdzie został zamordowany nowy błogosławiony. W centralnej części relikwiarza znajdą się doczesne szczątki ks. Michała Rapacza, pozyskane w czasie ekshumacji przeprowadzonej 12 kwietnia 2024 r. przez Instytut Pamięci Narodowej. Pozostałe ekshumowane szczątki męczennika 19 kwietnia zostały złożone w sarkofagu, który decyzją metropolity krakowskiego umieszczono w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego w Płokach. Będzie to główne miejsce kultu nowego błogosławionego. Sarkofag został ufundowany przez kapłanów Archidiecezji Krakowskiej.

PRZECZYTAJ>>> Ks. Michał Rapacz. “Niewygodny” kapłan, dla którego liczyła się tylko Prawda

Reklama

Do kościoła trafi także obraz beatyfikacyjny

Do kościoła Narodzenia NMP w Płokach trafi też obraz beatyfikacyjny, który został uroczyście odsłonięty w Łagiewnikach po ogłoszeniu ks. Michała Rapacza błogosławionym. Jego autorką jest malarka Honorata Wojczyńska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Obraz ma wymiary 175,5/121 cm, został wykonany techniką olej na płótnie z podmalówką w technice olejno-żywicznej i powstał na bazie dwóch zachowanych fotografii ks. Michała Rapacza.

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę