Nasze projekty

Polacy z Kresów pamiętają o Żołnierzach Wykletych

Polacy z Białorusi w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych odwiedzają polskie miejsca pamięci. Na Grodzieńszczyźnie aktywiści Związku Polaków składają kwiaty w miejscach upamiętniających żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy zginęli w walkach z radzieckimi służbami.

Przed południem złożono kwiaty i zapalono znicze między innymi w podgrodzieńskiej miejscowości Kulbaki. Znajduje się tam krzyż i symboliczny głaz upamiętniający podporucznika Mieczysława Niedzińskiego i żołnierzy z jego oddziału, którzy zginęli w 1948 roku. Józef Porzecki, prezes Komitetu Ochrony Miejsc Polskiej Pamięci Narodowej zwracając się do zebranych zwrócił uwagę, że na Grodzieńszczyźnie polskie podziemie działało bardzo aktywnie. „Praktycznie w każdym powiecie, w każdym rejonie mamy szereg miejsc pamięci narodowej , szereg pochówków żołnierzy wyklętych. Cześć ich pamięci. Niech spoczywają w pokoju” – powiedział Porzecki.

Z kolei Mieczysław Jaśkiewicz, prezes Związku Polaków na Białorusi zauważył, że miejscowi Polacy jeszcze długo po wojnie bronili swojej Ojczyzny walcząc z radzieckimi służbami. „Niedaleko tu urodził się Czesław Niemen. Napisał on taki utwór „Dziwny jest ten świat”. Właśnie dziwny ten świat. Chłopcy którzy bronili swojego domu, swojej ojczyzny zostali bandytami. A ci z NKWD którzy nie byli stąd, przeszli 3 tysiące kilometrów ginęli za ojczyznę. Dziwny ten świat – mówi Jaśkiewicz w rozmowie z Polskim Radiem.

Reklama
Reklama

Aktywiści Związku Polaków mają dziś odwiedzić kilkanaście miejsc pamięci rozsianych na całej północno-zachodniej Białorusi.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Włodzimierz Pac/Grodno/pbp

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę