Nasze projekty

Polacy na igrzyskach. Kto może powalczyć o medal?

Od początku występów na zimowych igrzyskach Polacy wywalczyli łącznie dwadzieścia dwa medale, z czego siedem złotych, siedem srebrnych i osiem brązowych. Czy po igrzyskach w Pekinie ich liczba się powiększy?

57 polskich sportowców pojechało do Pekinu, aby walczyć o medale podczas zimowych igrzysk, które zostaną oficjalnie zainaugurowane w piątek.

Biało-czerwoni najlepiej zaprezentowali się na igrzyskach w Soczi w 2014 roku, gdzie łącznie zdobyli siedem krążków.

Przypomnijmy, że to wtedy Kamil Stoch wywalczył podwójne złoto olimpijskie, a na najwyższym stopniu podium zobaczyliśmy również Justynę Kowalczyk oraz Zbigniewa Bródkę.

Cztery lata później, w 2018 roku, z Pjongczangu Polacy przywieźli dwa medale – oba wywalczyli skoczkowie. Kamil Stoch obronił tytuł mistrza olimpijskiego na dużej skoczni, a podczas konkursu drużynowego Polacy zdobyli brąz.

Jak będzie w tym roku?

W ostatnich latach polscy skoczkowie przyzwyczaili nas do zdobywania medali na dużych imprezach oraz wysokich lokat w Pucharze Świata.

Obecny sezon nie napawał optymizmem fanów naszej kadry, jednak polscy skoczkowie nieraz udowodnili, że potrafią się zmobilizować na najważniejsze turnieje. Czy zdobędą medal? O tym przekonamy się już w niedzielę podczas pierwszego konkursu w Pekinie.

Maliszewska z pozytywnym wynikiem testu

W gronie polskich “pewniaków” do medalu na igrzyskach w Pekinie pojawia się Natalia Maliszewska, łyżwiarka szybka specjalizująca się w short tracku.

26-letnia białostoczanka została w 2018 roku wicemistrzynią świata, natomiast 2019 rok przyniósł jej złoty krążek mistrzostw Europy oraz zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na 500 metrów.

Niestety z powodu pozytywnego testu na koronawirusa, łyżwiarka nie wystartuje na swoim koronnym dystansie 500 metrów. Eliminacje zaplanowano w sobotę 5 lutego.

Kto jeszcze może powalczyć o medal?

W gronie potencjalnych kandydatów do medali wymienia się również alpejkę Marynę Gąsienicę-Daniel i snowboardzistkę Aleksandrę Król.

Warto przyglądać się również zmaganiom Zbigniewa Bródki na torze łyżwiarskim.