Nasze projekty

„Pienińskie sacrum”. Filmowa opowieść o kościołach w Krościenku nad Dunajcem

"Pienińskie sacrum" to tytuł filmu prezentującego niezwykłą historię kościołów i innych obiektów sakralnych znajdujących się w Krościenku nad Dunajcem. Film składający się z kilku odcinków można będzie obejrzeć online już w najbliższą sobotę 25 lipca o godz. 19.

Premierowy odcinek cyklu, który nosi tytuł „Szlakiem krościeńskich świątyń”, to opowieść o bogatej historii kościołów wzniesionych na przestrzeni sześciu stuleci i często ukrytych dla oka turysty detalach artystycznych znajdujących się w świątyniach.  – Naszym przewodnikiem będzie znawca tradycji i kultury ziemi pienińskiej Krzysztof Koper – mówi KAI Agnieszka Radwan-Stefańska, która sprawuje opiekę artystyczną nad projektem i jest jednocześnie prezesem Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE oraz dyrektorem Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum, który co roku odbywają się w Pieninach w okresie wakacyjnym.

W każdym odcinku będzie można nie tylko dowiedzieć się ciekawostek o prezentowanych miejscach sacrum w Pieninach, ale także posłuchać muzyki organowej i jej czołowych reprezentantów minionych stuleci, m. in. Dietricha Buxtehudego, Cesara Francka i Jehana Alaina. W premierowym odcinku cyklu „Pienińskie sacrum” muzyka zabrzmi w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem, w interpretacji Józefa Serafina, jednego z najwybitniejszych polskich wirtuozów organów i nestorów europejskiej organistyki. Natomiast zabytkową przestrzeń kościoła przy krościeńskim rynku wypełnią dźwięki wiolonczeli i marimby. Na tych nie często goszczących w sakralnych wnętrzach instrumentach zagrają krakowscy renomowani muzycy, związani zawodowo z Akademią Muzyczną w Krakowie oraz soliści krakowskich orkiestr: Barbara Łypik-Sobaniec i Tomasz Sobaniec.

– Ideą naszej inicjatywy jest połączenie sztuki etnicznej z twórczością kompozytorów muzyki klasycznej oraz jej prezentacjami przez uznanych wirtuozów. Jest to pierwszy tego rodzaju projekt interdyscyplinarny sztuk, łączący rejestrację muzyki klasycznej w jej koncertowej odsłonie z projekcjami filmowymi. Obecny jest w formule tego wydarzenia wątek promocji kultury wyższej, adresowany do młodzieży oraz miejscowej społeczności – podkreśla Agnieszka Radwan-Stefańska.

Reklama
Reklama

Partnerami Fundacji w projekcie są: Parafia pw. Wszystkich Świętych w Krościenku n.D. oraz Centrum Kultury i Promocji z Krościenka nad Dunajcem. Premiera nowego odcinka cyklu „Pienińskie sacrum” będzie w każdą wakacyjną sobotę, począwszy od 25 lipca o godz. 19 na kanale YouTube, stronie internetowej Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE (www.arsproarte.pl) oraz Centrum Kultury i Promocji w Krościenku.

zś, KAI/Stacja7

Fot. Wikipedia, Jan Mehlich / Rzeźba „Męka Pańska” autorstwa rzeźbiarza ludowego Józefa Janosa na lewo od głównego wejścia do kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite