Nasze projekty

Opowiedz w formie plastycznej o macierzyństwie Maryi. Konkurs sztuki sakralnej

Wszyscy artyści, którzy tworzą prace plastyczne mogą wziąć udział w konkursie sztuki sakralnej organizowanej przez Fundację Maria i Marta. Należy przedstawić macierzyństwo Maryi za pomocą takich technik jak np. malarstwo, rysunek, grafika czy witraż. Na laureatów konkursu czekają nagrody pieniężne oraz rzeczowe.

Fot: Ogólnopolski Konkurs Sztuki Sakralnej

Czym jest, może lub powinna być współczesna sztuka sakralna? Czy sztuką przekazującą prawdy duchowe wywodzące się z religii? A może sztuką symboliczną? Czy ten typ sztuki musi wyrażać się poprzez piękno lub wywoływanie emocji?

Fundacja Maria i Marta zaprasza wszystkich artystów do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Sakralnej, który pozwoli odpowiedzieć na powyższe pytania oraz odkryć nowe dzieła o tematyce sakralnej, obecnie bardzo zmarginalizowane.

„Marginalizacja sztuki sakralnej spowodowana jest niedocenianiem jej znaczenia w życiu duchowym współczesnego człowieka. Zależy nam na dotarciu do całego społeczeństwa, a poprzez stworzenie przestrzeni dla sztuki współczesnej w Kościele pragniemy służyć ludziom, którym wrażliwość pozwala tworzyć oraz odbierać współczesne dzieła sakralne wysokiej jakości” – tłumaczą organizatorzy konkursu.

Reklama

Na jaki temat należy przygotować pracę konkursową?

Macierzyństwo Maryi to temat konkursu, który należy przedstawić w oparciu o Pismo Święte, ukazujące Maryję, jako matkę na różnych etapach jej życia oraz w różnorodnych odsłonach tej roli i tożsamości (Maryja jako Matka Jezusa-Boga i człowieka, Matka Kościoła, a także Matka wszystkich ludzi).

Biblijne teksty dotyczące Maryi oraz odwołania do tradycji należy interpretować w kluczu kultury chrześcijańskiej. „Oczywiście pozostającej w nieustannym dialogu ze światem niechrześcijańskim, ale jednocześnie świadomej tego, że to Bóg jest jej jedynym źródłem, a także szczytem” – wyjaśniają organizatorzy.

Do kogo jest skierowany?

Do udziału w konkursie zachęca się wszystkich artystów, którzy wykonują prace plastyczne, dopuszczone są takie techniki jak: malarstwo, rysunek, grafika warsztatowa i komputerowa, typografia, fotografika artystyczna, witraż płaszczyznowy.

Reklama

Warunkiem zakwalifikowania pracy do konkursu jest możliwość jej digitalizacji do formatu 2D. „Do konkursu można zgłaszać projekty realizowane przez profesjonalistów i amatorów” – zachęcają organizatorzy.

Konkurs jest dwuetapowy: w pierwszym etapie jury wybierze prace na wystawę pokonkursową, a w drugim wyłoni laureatów. Prace można przesyłać do 21 października. Łączna suma nagród pieniężnych w konkursie wynosi 31 tys. złotych, przewidziano również nagrody rzeczowe.

Wystawa prac w Muzeum Narodowym

Prace laureatów zostaną zaprezentowane w grudniu w Muzeum Narodowym we Wrocławiu na wystawie stałej Sztuka śląska XIV–XVI wieku, w dialogu z dziełami z muzealnej kolekcji.

Reklama

Wyniki konkursu oraz wszystkie prace zakwalifikowane do drugiego etapu Konkursu zostaną opublikowane na stronach internetowych www.okssa.pl (tu także wszystkie informacje o przebiegu konkursu) oraz www.fundacjamariaimarta.pl.

kh/mat.prasowe/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę