Nasze projekty

Nowy Dom Samotnej Matki w diecezji kaliskiej. „Udało się stworzyć dom, w którym matki z dziećmi są bezpieczne”

W Dobieszczyźnie został otworzony nowy Dom Samotnej Matki, prowadzony przez Caritas Diecezji Kaliskiej. Wydarzenie było także okazją do świętowania drugiej rocznicy powstania Środowiskowego Domu Samopomocy im. św. Szarbela, który sąsiaduje z nowo otwartym domem dla kobiet z dziećmi.

Zdjęcie ilustracyjne | Fot. Freepik

Schronienie dla 13 matek z dziećmi

W domu przygotowano pokoje dla 13 matek z dziećmi. Cieszymy się, że wspólnie udało się stworzyć dom, w którym matki z dziećmi są bezpieczne, ale także kobiety w ciąży mogą w komfortowych warunkach oczekiwać na narodziny swojego dziecka – powiedział ks. kan. Piotr Kowalek.

Dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej podkreśla, że Dom Samotnej Matki został przygotowany już wcześniej, ale wojna na Ukrainie spowodowała, że przebywały w nim matki z dziećmi z Ukrainy.

CZYTAJ: Stworzyć prawdziwy dom dla samotnych mam. “To była ostatnia deska ratunku”

Reklama

„Razem możemy zrobić bardzo dużo dla innych ludzi”

Nowy Dom Samotnej Matki podczas otwarcia poświęcił biskup kaliski Damian Bryl. W swoim słowie biskup kaliski podziękował osobom i instytucjom, które zaangażowały się w utworzenie tych domów. Celem ośrodków jest pomoc osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji i potrzebują wsparcia. Takie miejsca uczą nas pięknego człowieczeństwa, bo każdy człowiek jest dla nas ważny, także ten, który przeżywa trudne doświadczenia – powiedział bp Damian Bryl.

Wyraził radość, że te domy funkcjonują dzięki wspólnemu działaniu. Bardzo mocno wybrzmiewa nam dzisiaj słowo „razem”, bo właśnie razem możemy zrobić bardzo dużo dla innych ludzi – stwierdził duchowny.

ZOBACZ: Okna Życia. Jak wyglądają procedury?

Reklama

Pomoc dla osób z niepełnosprawnościami

Z Domem Samotnej Matki sąsiaduje utworzony dwa lata temu Środowiskowy Dom Samopomocy im. św. Szarbela także prowadzony przez Caritas Diecezji Kaliskiej, który powstał ze środków przekazanych przez Wojewodę Wielkopolskiego oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Żerków, Starostwa Powiatowego w Jarocinie, Diecezji Kaliskiej, Caritas Diecezji Kaliskiej. Kierownikiem ŚDS, który zapewnia 30 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami jest Beata Fiszer.

Uroczystość uświetnił występ podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy.

W wydarzeniu uczestniczyli: minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, władze samorządowe powiatu jarocińskiego oraz miasta i gminy Żerków, duchowieństwo, przedstawiciele organizacji współpracujących z placówkami funkcjonującymi w Dobieszczyźnie.

Reklama

KAI,zś/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę