Nasze projekty

Nowy biskup pomocniczy Ełku wyświęcony

Nowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej ks. Adrian Galbas SAC został dziś w katedrze tego miasta wyświęcony na biskupa. Głównym konsekratorem był biskup ełcki Jerzy Mazur, a współkonsekratorami zostali abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce i abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Kazanie wygłosił abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki. W uroczystościach wzięli udział liczni biskupi m.in. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański oraz abp Henryk Hoser SAC oraz księża arcybiskupi i biskupi z Polski i zza granicy, m.in. z Islandii, Litwy, Łotwy i Białorusi.

– Niech rozdziela obowiązki według twojej woli, niech dzięki czystości serca podoba się Tobie – modlono się nad nowym biskupem jedną z modlitw konsekracyjnych.

Słowa zachęty do nowego biskupa skierował nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio: – Będziesz biskupem pomocniczym – masz pomagać biskupowi, kapłanom i wiernym diecezji. Powiedziałeś, że na jutro nie wolno odkładać rzeczy podstawowych, więc nie odkładaj, bierz się od razu do pracy i zgodnie z Twoim posłannictwem – pomagaj.
Natomiast w pierwszym słowie skierowanym do wiernych nowy biskup prosił przede wszystkim o modlitwę: – Oddaję, poświęcam i składam Bogu w ofierze samego siebie i postanawiam Mu służyć jako biskup diecezji ełckiej. Bardzo Was proszę o modlitwę, by tak właśnie było.

Wicegenerał księży Pallotynów ks. Józef Lasak przekazał bp. Adrianowi Galbasowi SAC relikwie św. Wincentego Pallotti – założyciela pallotynów, jako znak łączności z rodziną pallotyńską.

Reklama

W wywiadzie udzielonym wcześniej biskup Adrian Galbas przyznał, że swojego nowego miejsca posługi będzie się dopiero uczył, choć z nieukrywaną ciekawością i otwartością. – Diecezję znam mało i głównie z wakacji. Są to tereny bardzo urokliwe i przyjazne. Na początku swojej kapłańskiej drogi byłem też na pielgrzymce pieszej z Suwałk do Wilna. Mam też przyjaciół w tej diecezji. Zdaję sobie sprawę, że diecezję znam za słabo, więc przede mną sporo nauki. Jestem jak nowicjusz. Jednak myślę, że ta sytuacja ma sporo zalet, bo do diecezji przychodzę z otwartością i ciekawością – mówił.

Wyjaśnił też swoje biskupie motto – „Pax Christi” – oraz herb. –  Moje motto i herb są przeze mnie głęboko przemyślane i przemodlone. Pax Christi (Pokój Chrystusa) – to część naszego pallotyńskiego pozdrowienia. Słowa te wyrażają też moje pragnienie, by biskupia posługa była przekazywaniem pokoju. Herb ma niebieskie tło, które przypomina Maryję, w centralnej części jest krzyż, który jest znakiem naśladowania Chrystusa i posługi apostolskiej. Jest też gwiazda nawiązująca do Mędrców, którzy widzieli gwiazdę na Wschodzie. Oznacza ona pragnienie dzielenia się pokojem Chrystusa ze wszystkimi. Natomiast gołąbek w herbie nawiązuje do sceny biblijnej, gdy Noe po potopie wypuścił z arki gołębicę, a ta wróciła z listkiem z drzewa oliwnego, przynosząc w ten sposób znajdującym się w arce pokój i nadzieję. Hasło i herb wyrażają moją wielką nadzieję, by moja posługa biskupia kojarzyła się ludziom właśnie z niesieniem wszystkim pokoju i nadziei – wyjaśnił.

Reklama

Biskup nominat Adrian Józef Galbas ma 51 lat. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też  dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. Był też proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Poznaniu oraz radcą prowincjalnym. Od 2011 roku pełnił funkcję przełożonego prowincjalnego pallotyńskiej Prowincji Zwiastowania Pańskiego z siedzibą w Poznaniu.

ad, Episkopat.pl/Stacja7

Reklama

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę