Nasze projekty

Polski ksiądz przyjmie święcenia biskupie w Watykanie. Kim jest ks. Krzysztof Nykiel?

Ks. Krzysztof Nykiel od lat pracuje w Watykanie.

fot. kovalenkovpetr, freepik.com/ Maskacjusz TV, youtube.com (print screen)

Papież Franciszek mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym diecezji Velia. Poinformowało o tym 1 maja Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Święcenia biskupie w Watykanie

Motto biskupie ks. prałat Nykiel zaczerpnął z tytułu listu apostolskiego Ojca Świętego „Patris Corde” („Ojcowskim sercem”) ogłoszonego w 2020 roku i związanego z zapowiedzianym wówczas Rokiem św. Józefa. Niewątpliwie ważną rolę w moim życiu i posłudze kapłańskiej odgrywa postać św. Józefa. Czuję się duchowo z nim związany – podkreślał tuż po nominacji ks. Nykiel.

Ks. prał. Krzysztof Nykiel przyjmie święcenia biskupie 22 czerwca o godz. 16, w Bazylice Św. Piotra w Watykanie, co było jego pragnieniem. Jest to szczególne miejsce dla Kościoła powszechnego. Właśnie u grobu Apostołów, można doświadczyć ducha Kościoła oraz wielowiekowej tradycji, i uświadamiać sobie nieustannie powołanie jakim obdarza nas sam Bóg, a także zadanie, do którego przeznacza nas pielgrzymujących tu na ziem – powiedział w rozmowie z Vatican News – Radiem Watykańskim.  

Reklama

ZOBACZ>>> Papież wspomniał o polskim błogosławionym. „Oręduj za Polską i za pokojem na świecie!”

Ks. Krzysztof Nykiel. Kim jest i czym zajmuje się na co dzień?

Biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

Penitencjaria Apostolska zwana także Trybunałem Pokuty, jest najwyższym sądem kościelnym w sprawach sumienia. Do jego kompetencji należą wszystkie kwestie dotyczące życia wewnętrznego oraz związane z odpustami. Udziela on rozgrzeszeń, dyspens i innych łask zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej oraz rozstrzyga sprawy związane ze sprawowaniem sakramentu pokuty. Troszczy się też o to, by w czterech bazylikach papieskich Wiecznego Miasta była dostateczna liczba penitencjarzy posiadających właściwe uprawnienia. Urząd regensa odpowiada rangą sekretarzowi w innych dykasteriach.

Reklama

pa, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja