Nasze projekty

W sobotę ingres bp. Ważnego do katedry w Sosnowcu

Przed ingresem biskup Artur Ważny skierował do diecezjan specjalny list.

fot. Episkopat News/flickr.com

W ostatnich miesiącach opinią publiczną wstrząsnęły skandale, do których doszło w diecezji sosnowieckiej. Po rezygnacji z urzędu bp. Grzegorza Kaszaka, papież Franciszek mianował nowym biskupem sosnowieckim Artura Ważnego.

Idę służyć Bogu i ludziom – powiedział bp Artur Ważny po ogłoszeniu nominacji.

Przed ingresem bp Ważny skierował do wiernych specjalny list, który odczytywano w kościołach diecezji sosnowieckiej. „Nie możemy zgadzać się na żaden grzech, na żadne zgorszenie. Mamy się złu przeciwstawiać i za nie pokutować. To właśnie do tego jesteśmy powołani” – podkreślił nowy biskup sosnowiecki.

Reklama

ZOBACZ: Bp Ważny w liście do diecezjan: nie możemy zgadzać się na żaden grzech, na żadne zgorszenie

„Nasza diecezjalna wspólnota nie jest wysokim drzewem. Jest drzewem, które trwa mimo licznych wichur i huraganów. Jest drzewem mocno doświadczonym, ale także drzewem, które się nie złamało, które walczy z przeciwnościami. To drzewo ma bowiem mocny korzeń – jest nim Chrystus, który przez swoją śmierć na świętym drzewie, nie pozwali umrzeć nikomu” – napisał w liście do diecezjan.

Ingres bp. Ważnego. Gdzie i kiedy?

Prawne objęcie diecezji przez bp. Ważnego odbyło się 8 maja w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. A ingres biskupa Artura Ważnego do bazyliki katedralnej odbędzie się w sobotę 22 czerwca o godz. 12:00.

Reklama

Bp Ważny zaznaczył w liście: „Bracia i siostry nie jesteśmy ludźmi przegranymi, których już skreślono!”. „Niech naszą siłą stanie się pokora, która będzie odpowiedzią na to wszystko, co od nas nie zależy. Pokora naszego lokalnego Kościoła – wiernych świeckich i kapłanów – jest naszą szansą, ponieważ nie musimy porównywać się do innych, nie musimy niczego udowadniać” – podkreślił.

Bp Ważny był biskupem pomocniczym tarnowskim

Bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 roku w Rzeszowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 roku w Tarnowie.

12 grudnia 2020 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Na swoją dewizę biskupią wybrał słowa: „Patris corde” (Ojcowskim sercem).

Reklama

SPRAWDŹ TEŻ: Bp Ważny powoła dwie komisje specjalne: „z całą stanowczością nie będziemy niczego ukrywać”

W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję Przewodniczącego Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz jest członkiem Rady Biskupów ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę