Nasze projekty

Bp Ważny powoła dwie komisje specjalne: „z całą stanowczością nie będziemy niczego ukrywać”

Bp Artur Ważny zdecydował o powołaniu dwóch komisji specjalnych w diecezji sosnowieckiej. Pierwsza zbada dotychczasowe afery, a druga przeprowadzi audyt funkcjonowania diecezji. "Jestem świadomy tego, na co się decyduję" - powiedział Onetowi.

fot. Episkopat News/flickr.com

W ostatnich miesiącach diecezja sosnowiecka nie schodziła z czołówek gazet, a to z powodu serii skandali z udziałem duchownych m.in. w Dąbrowie Górniczej. Po objęciu diecezji bp Ważny zdecydował się na powołanie dwóch komisji, które po pierwsze zbadają te zdarzenia, a po drugie – przeprowadzą audyt finansowy i administracyjny funkcjonowania diecezji od początku jej istnienia.

Bp Ważny: „to może boleć, ale jest potrzebne”

Bp Ważny zapytany przez Onet o komisje powiedział: Jeden z członków komisji powiedział mi wprost, że włączy się w pracę, ale pod jednym warunkiem: musi być pełna jawność. Odpowiedziałem, że dobrze. On wtedy dopytał, czy jestem świadomy tego, na co się decyduję.

Potwierdzam z całą stanowczością, że nie będziemy niczego ukrywać. Wiem, że to może boleć, ale dziś widzimy bardziej niż kiedykolwiek, że jest to potrzebne i konieczne – zaznaczył w rozmowie z Onetem.

Reklama

Bp Kaszak udzielał bierzmowania. Bp Ważny: „prawo nie zabrania mu posługi”

Zapytany o to, dlaczego jego poprzednik bp Grzegorz Kaszak udzielał ostatnio bierzmowania w jednej z parafii odpowiedział, że „prawo nie zabrania mu takiej posługi”. Biskup Grzegorz nie został wysłany na emeryturę, sam o nią poprosił. To była jego decyzja. Stolica Apostolska przychyliła się do tej prośby. Nie nałożyła na niego też żadnych kar kościelnych – powiedział.

Na pewno będziemy ze sobą o tym rozmawiać. Będziemy szukać roztropnego i pożytecznego sposobu obecności biskupa Grzegorza w diecezji – dodał bp Ważny.

ZOBACZ TEŻ: Diecezja po przejściach w końcu ma biskupa

Reklama

onet.pl, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę