Nasze projekty

Kard. Ryś do nowych biskupów: „Jedyne słowo jakie biskup ma prawo mówić to słowo miłości”

W sobotę w bazylice archikatedralnej w Łodzi odbyły się święcenia biskupie o. Piotra Kleszcza OFMConv. oraz ks. Zbigniewa Wołkowicza.

fot. archidiecezja.lodz.pl

W homilii kard. Ryś zwracając się do biskupów nominatów mówił o Duchu Świętym. Ewangelia nas wszystkich, ale w szczególności was dwóch wzywa, żeby poddać swoje życie zdecydowanie Duchowi Świętemu. Wszystkie obrzędy związane z sakramentem święceń, sakrą biskupią, przywołują Ducha Świętego, każdy gest z tej liturgii jest znakiem Jego działania – nałożenie rąk, namaszczenie Krzyżmem, dwukrotnie pokazywany znak księgi Słowa Bożego – zauważył kard. Ryś.

Kiedy was będą ciągać po synagogach, urzędach i władzach, nie martwcie się co macie mówić, bo Duch Święty was pouczy w tej godzinie, co macie powiedzieć. To jest wezwanie do tego, by się poddać Duchowi Świętemu, gdy się zderzycie, a zderzycie się z odrzuceniem, zakwestionowaniem, może nawet z wrogością. Tak, jak to Słowo mówi – może się to wam zdarzyć w synagodze – we wspólnocie religijnej, w Kościele – mówił.

Może wam się to zdarzyć w rzeczywistości świeckiej – będą was ciągać przed władze i urzędy. Dlaczego wtedy nie wolno nam obmyślać obrony? Bo wszystko, co wtedy w sposób naturalny mamy ochotę powiedzieć, jest wbrew Ewangelii. My wtedy chcemy siebie bronić, chcemy się skarżyć, protestować, nasze słowa mogą być słowami odwetu, krytyki za krytykę obmowy, oczerniania, a jedyne słowo jakie biskup ma prawo mówić to jest słowo miłości! Jeśli nie masz w sobie słowa miłości to milcz! – podkreślił duchowny.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Papież ogłosił 14 nowych świętych! „Żyli stylem Jezusa”

Konsekracji nowych biskupów dokonał kardynał Grzegorz Ryś oraz arcybiskup Władysław Ziółek i biskup Wojciech Osial. W uroczystości wzięli również udział między innymi pochodzący z Łodzi kard. Konrad Krajewski – jałmużnik papieski oraz abp Antonio Filipazzi – nuncjusz apostolski w Polsce.

Nowi biskupi otrzymali insygnia: pierścień, mitrę i pastorał.

Reklama

Na koniec biskup Piotr Kleszcz złożył podziękowania w imieniu swoim oraz biskupa Zbigniewa Wolkowicza.

Przede wszystkim chcielibyśmy podziękować Panu Bogu! – powiedział biskup Kleszcz. Nie wiem według jakiego klucza Pan Bóg nas wybrał. Nie czujemy się lepsi, mądrzejsi, bardziej święci. Skoro nas wybrał to dał łaski, byśmy to zadanie spełnili.

Nowi biskupi w Łodzi. Kim są?

Stolica Apostolska poinformowała 25 września o nominacji biskupiej o. Piotra Kleszcza OFMConv., dotychczasowego proboszcza parafii Matki Boskiej Anielskiej Łodzi oraz ks. Zbigniewa Wołkowicza, wieloletniego ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Biskup Piotr Kleszcz za dewizę swojej posługi biskupiej przyjął słowa: Pax et Bonum – Pokój i Dobro, a biskup Zbigniew Wołkowicz: Pro amicis suis – Za swoich przyjaciół.

Reklama

Biskup Piotr Kleszcz urodził się 8 czerwca 1967 roku w Łodzi. Uroczyste Śluby w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych Prowincji Matki Bożej Niepokalanej złożył 4 października 1991 roku w Łodzi-Łagiewnikach. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1993 roku w Łodzi-Łagiewnikach. Tego samego roku uzyskał tytuł magistra teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (dziś: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). W latach 1993-1995 był wikariuszem parafii św. Antoniego i św. Jana Chrzciciela w Łodzi-Łagiewnikach, a w latach 1995-1996 – w parafii Matki Bożej Anielskiej w Łodzi. W latach 1996-1997 był wikariuszem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie (USA). W roku 1997 wrócił do parafii Matki Bożej Anielskiej w Łodzi, sprawując w niej funkcję wikariusza i katechety. Od czerwca 2016 roku jest jej proboszczem i gwardianem wspólnoty zakonnej. W 1997 roku założył zespół dziecięcy „Mały Chór Wielkich Serc”. Jest autorem słów i muzyki wykonywanej przez chór. Od 2020 roku zaangażował się w ewangelizację przez Internet, nagrywając codziennie komentarze do Liturgii Słowa. 25 września 2024 roku mianowany biskupem tytularnym Acque Albe di Bizacena i biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej.

Biskup Zbigniew Wołkowicz urodził się 14 stycznia 1970 roku w Poddębicach. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1996 roku w Łodzi. Tego samego roku uzyskał tytuł magistra teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (dziś: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), a w 2000 roku – tytuł licencjata teologii duchowości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1996-1998 był wikariuszem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Widawie. Po studiach specjalistycznych w Lublinie, w latach 2002-2012 był ojcem duchownym oraz wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. W latach 2012-2019 posługiwał w Międzynarodowym Centrum ruchu Focolari we Włoszech, pełniąc różne funkcje. W latach 2019-2021 był ojcem duchownym w Ogólnopolskim Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń w Łodzi, a w 2021 roku został moderatorem roku propedeutycznego w Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji łódzkiej. W tym czasie kontynuował wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. W 2021 roku został wybrany do rady kapłańskiej archidiecezji łódzkiej i mianowany konsultorem diecezjalnym. 25 września 2024 roku mianowany biskupem tytularnym Vassinassa i biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej.

KAI, dzienniklodzki.pl, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja