Nasze projekty

Warszawa wyrusza w duchową podróż! Kościoły stacyjne 2025 z wyjątkową nagrodą

W tym roku pielgrzymowanie wielkopostne zyska dodatkowe znaczenie – uczestnicy będą mogli zdobywać pieczątki do specjalnych paszportów, a nagrodą główną dla najbardziej wytrwałych będzie pielgrzymka do Rzymu.

fot. archidiecezja warszawska

Kościoły stacyjne to wielkopostna tradycja, która od wieków kształtuje duchowe przygotowanie wiernych do Świąt Wielkanocnych. W Warszawie zwyczaj ten trwa już 11 lat, a w 2025 roku nabiera nowego wymiaru dzięki paszportowi pielgrzyma i konkursowi z nagrodą główną – pielgrzymką do Rzymu. Codzienne modlitwy w różnych świątyniach stolicy stają się nie tylko formą rekolekcji, ale także wyjątkową okazją do głębszego przeżywania Wielkiego Postu.

Kościoły stacyjne – historia i znaczenie duchowe

Kościoły stacyjne to wielowiekowa tradycja, sięgająca czasów wczesnego chrześcijaństwa.

Zwyczaj ten wywodzi się z Rzymu, gdzie od Środy Popielcowej codziennie odwiedzano bazyliki i modlono się przy grobach męczenników. Do Warszawy został przeniesiony 11 lat temu i właśnie rozpoczynamy drugie wielkie kółko – podkreślił arcybiskup Adrian Galbas podczas konferencji prasowej.

Reklama

W tym roku pielgrzymowanie ma dodatkowy wymiar – nawiązując do Roku Jubileuszowego, organizatorzy zachęcają wiernych do bycia „pielgrzymami nadziei”. Przez 40 dni Wielkiego Postu, codziennie w innym kościele warszawskim, wierni będą uczestniczyć w nabożeństwach prowadzonych przez biskupów.

Paszport pielgrzyma i konkurs – jak wziąć udział?

W tym roku dodatkową zachętą do odwiedzenia poszczególnych “stacji” i przeżycia rekolekcji w drodze będą specjalne Paszporty Pielgrzyma. Przez cały Wielki Post, wierni pielgrzymujący do kościołów stacyjnych będą mogli zbierać w nich pieczątki.

Uczestnicy mogą odebrać paszport w parafiach, tygodnikach katolickich lub pobrać go online. Podczas każdej wizyty w kościele stacyjnym można zdobyć pieczątkę potwierdzającą obecność. Paszporty należy złożyć w dniach 22-25 kwietnia, a losowanie nagród odbędzie się 29 kwietnia – wyjaśnia ks. Łukasz Przybylski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Warszawskiej.

Reklama

Każdy, kto dostarczy paszport z kompletem pieczątek do Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, weźmie udział w konkursie, w którym główną nagrodą, dla osób pełnoletnich, jest pielgrzymka do Rzymu. Dla dzieci i młodzieży nagrodą specjalną będzie zegarek sportowy GARMIN Fenix 7X Solar. Dla dwudziestu pozostałych uczestników, pełnoletnich i niepełnoletnich, zostaną wylosowane nagrody w postaci książek.

Kościoły stacyjne w Warszawie – duchowa wędrówka dla każdego

Pierwszą “stacją” na szlaku wielkopostnego pielgrzymowania będzie Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, gdzie w Środę Popielcową, 5 marca, o godz. 19:00 abp Adrian Galbas będzie przewodniczył uroczystej Mszy Świętej. 

Pielgrzymowanie po kościołach stacyjnych to nie tylko tradycja, ale przede wszystkim forma rekolekcji.

Reklama

To rekolekcje rozłożone w czasie i przestrzeni. Każdy, kto chce przeżyć Wielki Post głębiej, znajdzie w nich coś dla siebie – podkreśla abp Galbas.

Modlitwa w wielkopostnych kościołach stacyjnych potrwa do Niedzieli Palmowej Męki Pańskiej. Jej ostatnim etapem będzie kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. 

Szczegóły konkursu i regulamin są dostępne na stronie Archidiecezji Warszawskiej oraz na stronie Diecezji Warszawsko-Praskiej. 

archwwa.pl, jk/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja