Nasze projekty
fot. YouTube, Instutyt Prymasowski, wikimedia commons, tolkien.com.pl / Stacja7

Nowa lista lektur. Wśród nich Jan Paweł II i kard. Wyszyński

Minister Edukacji i Nauki zatwierdził 16 sierpnia listę lektur szkolnych na najbliższy rok nauki. Wśród nowych lektur jest aż dziewięć tytułów związanych z Janem Pawłem II oraz dwie, dzięki którym uczniowie poznają postać Prymasa Wyszyńskiego.

Reklama

Jan Paweł II bohaterem lektury dla najmłodszych

Wśród nowych lektur dla uczniów klas I-III znalazły się fragmenty książki Piotra Kordyasza pt. “Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły”. 

Kolejna publikacja, nawiązująca do postaci Jana Pawła II, trafiła na listę lektur uzupełniających dla uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych. To książka André Frossard, Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II.

Na liście lektur uzupełniających dla szkół ponadpodstawowych i klas branżowych II stopnia na poziomie podstawowym znalazł się m.in. “Raporty Pileckiego” oraz “Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917–1919” Zofii Kossak-Szczuckiej. Jest tu także “Władca pierścieni” Tolkiena. 

Reklama

Z lektur obowiązkowych na poziomie podstawowym w tych klasach usunięto m.in. Żywoty świętych ks. Piotra Skargi.

POLECAMY: Hobbici i prawdy wiary, czyli „Teologia Tolkiena”

Kard. Stefan Wyszyński w kanonie lektur dla licealistów

Zakres rozszerzony zawiera natomiast propozycję aż 7 nowych tytułów o tematyce religijnej – większość jest autorstwa Jana Pawła II.

Reklama

Są to “Tryptyk rzymski” oraz fragmenty książki “Pamięć i tożsamość” i encykliki “Fides et ratio”. Licealiście będą czytać także fragmenty wywiadu Vittorio Messoriego z Janem Pawłem II pt. “Przekroczyć próg nadziei”. Poprzednio książka ta widniała na liście lektur dla ostatnich klas szkół podstawowych. Teraz będą ją poznawać starsi uczniowie.

Ponadto na liście znalazł się dramat Karola Wojtyły, “Przed sklepem jubilera” oraz dwie książki związane z nowym błogosławionym Kościoła w Polsce – Prymasem Wyszyńskim. To “Zapiski więzienne” jego autorstwa a także książka “Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim”, napisana przez Pawła Zuchniewicza. Książka ta ukazała się właśnie w nowej odsłonie, nakładem Wydawnictwa Stacja7.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nasza książka na liście lektur szkolnych! „Ojciec wolnych ludzi” już w sprzedaży

Reklama

Odpowiedź na zarzuty o „religijne książki”

Polskie Towarzystwo Historyczne zwróciło uwagę, że „zarówno w szkole podstawowej jak i w liceum sugerowana jest rezygnacja z dyskusji światopoglądowej”. Natomiast według Towarzystwa Nauczycieli Szkół Polskich “niepokojący w nowych propozycjach MEiN jest wysoki odsetek lektur związanych z religią katolicką i nieuwzględnianie faktu, że szkoły publiczne powinna cechować światopoglądowa neutralność, tolerancja i szacunek dla uczniów wyznań innych, niż katolickie oraz dla ateistów”.

Odpowiadając na ten zarzut MEiN podkreśliło, że religia katolicka jest jednym z podstawowych źródeł kształtowania polskiego dziedzictwa narodowego.

os, gazetaprawna.pl, gov.pl / Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę