Nasze projekty

Nieznane wcześniej zdjęcie św. Maksymiliana

Odkryto nigdy niepublikowane zdjęcie ze spotkania kapelana i kapitana „Daru Pomorza” ze św. Maksymilianem Kolbe i franciszkanami w Nagasaki. Zdjęcie powstało w 1935 r. czyli 10 lat przed całkowitym zniszczeniem Nagasaki przez bombę atomową.

Unikatowa fotografia trafiła do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które z kolei przekazało ją Katolickiej Agencji Informacyjnej do publikacji.

Wykonane w 1935 zdjęcie przedstawia spotkanie kapelana ks. Wojciecha Kossak-Główczewskiego i kapitana „Daru Pomorza” Konstantego Maciejewicza z franciszkanami i ze św. o. Maksymilianem Kolbe w Nagasaki. Niemal w idealnym stanie zachowało się ono w klasztorze franciszkanów w Nagasaki.

W latach 1934-35 „Dar Pomorza” odbył rejs dookoła świata. Na początku 1935 biała fregata dotarła do tego japońskiego miasta i tam załoga spotkała się z budującymi tam klasztor franciszkanami i św. o. Maksymilianem.

Reklama
Reklama

Zachowanie się tego zdjęcia w tamtym miejscu jest szczególnie znamienne, gdyż Nagasaki w sierpniu 1945 zostało prawie całkowicie zniszczone w wyniku ataku atomowego.

Na pamiątkę historycznego rejsu sprzed ponad 80 lat i z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości żaglowiec „Dar Młodzieży” wyruszy 20 maja z portu w Gdyni w „Rejs Niepodległości”. Opłynie kulę ziemską i zawita do 22 portów w 18 krajach. Na pokładzie tego słynnego polskiego żaglowca znajdzie się prawie 1000 młodych Polaków, z których 400 wyłoniono w specjalnych konkursach, a blisko 600 osób stanowią uczniowie i studenci szkół morskich.

Organizatorami „Rejsu Niepodległości” są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni i Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.

Reklama
Reklama

 

KAI/ad

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę