Nasze projekty

Największy w Polsce dzwon zabrzmi w godzinę „W”. Uczci pamięć Powstańców Warszawskich

Największy dzwon w Polsce, „Maryja Bogurodzica", znajdujący w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Startym zabrzmi dziś o godz. 17.00, czyli w godzinę „W”. W ten sposób licheńskie sanktuarium uczci pamięć tysięcy Powstańców, którzy w 1944 roku oddali swoje życie w obronie stolicy.

fot. domena publiczna/wikipedia.org

Po zakończonej mszy św. dokładnie o godz. 17.00, mieszkańcy Lichenia i okolicznych miejscowości, a także pielgrzymi przebywający w tym momencie w sanktuarium, usłyszą majestatyczny dźwięk największego dzwonu w Polsce.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia, a zakończyło się 3 października 1944. Było ono zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Był to największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie.

W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie, szacuje się, że zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

Reklama

ZOBACZ: Dziś 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak będą wyglądały obchody?

Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę