Nasze projekty

Dziś 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak będą wyglądały obchody?

Marsz Pamięci, koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, różne wystawy i spektakle - to tylko niektóre wydarzenia zaplanowane w sierpniu w ramach obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

fot. domena lubliczna/wikipedia.org

Po raz siódmy w ramach rocznicowych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowana zostanie akcja społeczna „Wolność łączy”. Jej celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców Warszawy na powstańcze miejsca pamięci znajdujące się na terenie całego miasta. 1 sierpnia w okolicach Godziny „W”, czyli godz. 17.00 wolontariusze oraz harcerze biorący udział w Zlocie Harcerskim w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego w wybranych miejsca upamiętniających akcje i wydarzenia powstańcze będą pełnić służbę i rozdawać przypinki z symbolem Polski Walczącej, opatrzone krótką historią tego znaku.

Wieczorem tego dnia tradycyjnie odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. W trakcie wieczoru mieszkańcy stolicy zaśpiewają takie utwory,jak „Warszawianka”, „Marsz Mokotowa”, „Sanitariuszka Małgorzatka” czy „Mała dziewczynka z AK”. Koncert poprowadzi Tomasz Wolny. Początek o godz. 20.30 na placu Marszałka Piłsudskiego.

ZOBACZ: Tomasz Wolny zaprasza na wyjątkowy koncert. „To przeżycie niesamowite!”

Reklama

Wyjątkowy spektakl i nowa wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego

O północy z 1 na 2 sierpnia w sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowano natomiast uroczystą premierę spektaklu teatralnego „Cisza” w reżyserii Michała Zadary (występują Barbara Wysocka, Jacek Poniedziałek, Rafał Stachowiak, Mariusz Zaniewski).

Pierwsza część spektaklu to refleksja na temat losów niemieckich zbrodniarzy wojennych. Druga część to jednoaktówka – bez ani jednego dźwięku. Barbara Wysocka, Jacek Poniedziałek, Rafał Stachowiak i Mariusz Zaniewski odtwarzają scenę spotkania niemieckiego zbrodniarza wojennego z dziennikarzem z Polski trzydzieści pięć lat po wojnie. Obie części to próba artystycznej analizy naszego doświadczenia jako spadkobierców ludobójstwa w Polsce i świadków zbrodni rosyjskich w Ukrainie.

Przesłaniem sztuki jest myśl, że żadna odpowiedź na ludobójstwo nie jest możliwa, tak jak niemożliwe jest tworzenie sztuki o ludobójstwie. Możliwe jest tylko doświadczenie ciszy. Pokazy „Ciszy” odbędą się od 3 do 6 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego. Z uwagi na drastyczne treści wstęp dzieci poniżej 16 roku życia możliwy będzie wyłącznie na odpowiedzialność rodziców.

Reklama

Od 3 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na wystawę „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet”, za którą odpowiedzialny jest zespół działów merytorycznych Muzeum Powstania Warszawskiego. Jej tematem będzie Warszawa powstańcza widziana oczami kobiet. Ekspozycja tłumaczy, że w opowieściach o wojnie, a także w historii i pamięci o przeszłości najczęściej nie było miejsca na to, co kobiece – tylko dzielność mężczyzn dawała przepustkę do podręczników; kobiecość kojarzyła się z tym, co błahe. Tymczasem kobieca opowieść jest równie ważna – nie można w pełni zrozumieć Powstania Warszawskiego bez tego elementu. Walka kobiet w Powstaniu Warszawskim odbywała się zarówno na linii ognia, jak i w powstańczej codzienności. Kobiety zabijały i umierały, przeżyły i zapamiętały. Kobieca zatem – nie tylko męska – opowieść jest równie ważna.

ZOBACZ: „Miłość istnieje zawsze”. Niesamowity klip z piosenką Sokoła na rocznicę powstania

Marsz Pamięci ku czci cywilnych ofiar powstania

Jak co roku jednym z rocznicowych wydarzeń jest organizowany 5 sierpnia Marsz Pamięci ku czci cywilnych ofiar powstania. W trakcie marszu będą odczytywane ich nazwiska. Uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy rozpocznie się na skwerze Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 na rozwidleniu ulicy Leszno i alei Solidarności. Początek o godz. 18.00. Zakończeniem Marszu Pamięci będzie zapalenie zniczy na kurhanie przy pomniku Polegli Niepokonani i na wystawie „Zachowajmy ich w pamięci” poświęconej ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego.

Reklama

Z kolei 6 sierpnia odbędzie się Masa Powstańcza – przejazd rowerami szlakiem II Obwodu Żoliborz. Początek o godz. 17.00 w Parku Wolności w Muzeum PW.

Oprócz głównych obchodów odbędzie się szereg uroczystości towarzyszących. Dokładny program można znaleźć na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego, TUTAJ >>> www.1944.pl oraz urzędu miasta stołecznego Warszawy, TUTAJ >>> www.um.warszawa.pl.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Po 63 dniach walk zakończyło się kapitulacją. Zginęło w nim około 18 tys. powstańców i od 150 tys. do 200 tys. cywilów.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja