Nasze projekty

Muzyka sakralna. Dlaczego współczesnemu człowiekowi trudną ją zrozumieć?

Czy i dlaczego człowiekowi dziś trudno zrozumieć muzykę sakralną? Czy jest ona dla niego atrakcyjna? Jakie są jej związki ze współczesną kulturą? Z takimi pytaniami zmierzą się goście panelu dyskusyjnego, który odbędzie się w Warszawie.

fot. Alessandro Vicentin/Cathopic

Już w sobotę, 10 września o godz. 17:00 w Otwartej Kolonii (Wolskie Centrum Kultury) przy ul. Górczewskiej 15 w Warszawie odbędzie się panel dyskusyjny: Muzyka sakralna. Dlaczego współczesnemu człowiekowi trudno ją zrozumieć? Spotkanie organizuje Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa, a partnerem jest Wolskie Centrum Kultury. Nad wydarzeniem patronat honorowy objął bp Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, a także przewodniczący Rady ds. Kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego KEP. Wstęp wolny. W spotkaniu będzie można uczestniczyć również online.

Trudno nie zauważyć olbrzymich zmian w sferze kultury, które zaszły w ostatnich dekadach. Dotyczą one również muzyki sakralnej. Współcześnie już niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ten gatunek miał nieoceniony wpływ na rozwój kultury europejskiej. Niestety, nawet w świątyniach odchodzi się od sztuki wysokiej, opartej o tradycyjne wzorce. Nie inaczej jest w kulturze, nazwijmy ją, ogólnej. Patrząc na ten stan rzeczy możemy zastanawiać się, dlaczego między człowiekiem współczesnym, a tego typu twórczością trudno znaleźć nić porozumienia. Podczas spotkania stworzymy przestrzeń do dialogu i refleksji właśnie na temat tych powiązań – mówi Piotr Ulrich, prowadzący panel dyskusyjny oraz prezes Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa.

Kto weźmie udział w spotkaniu?

Relacja człowieka z muzyką sakralną, jej związki z kulturą popularną oraz przystępność tego typu twórczości dla ludzi. To tylko niektóre z tematów, jakie poruszą eksperci podczas panelu dyskusyjnego. Pierwszym z nich jest jest Antonina Karpowicz-Zbińkowska, doktor nauk teologicznych, muzykolog, członek redakcji Christianitas i autorka książek, zainteresowana teologią muzyki w ujęciu św. Augustyna i Josepha Ratzingera – Benedykta XVI. Drugi gość to Marcin Bornus-Szczyciński, założyciel zespołu Bornus Consort, wieloletni praktyk: dawniej śpiewu wielogłosowego, obecnie głównie kantor chorału gregoriańskiego, odznaczony medalem „Per Artem ad Deum” przyznawanym przez Papieską Radę ds. Kultury

Reklama

Edukacja, aktywizacja, a przede wszystkim zachęcenie do własnych przemyśleń. To główne cele spotkania, które wpisują się także w misję naszej Fundacji. Chcemy popularyzować wiedzę na temat muzyki sakralnej, współpracując z najlepszymi specjalistami; motywować również innych do działań na poziomie lokalnym oraz globalnym, dając im odpowiednie narzędzia; a także skłaniać do myślenia. Dlatego też spotkanie jest podzielone na dwie części: rozmowa prowadzącego z zaproszonymi gośćmi oraz sesja pytań zadawanych przez uczestników wydarzenia, na które odpowiedzą eksperci – wskazuje Dominik Szot, członek zarządu Fundacji.

W spotkaniu będzie można wziąć udział również online

Wstęp na spotkanie jest wolny, a organizatorzy zapewnią także możliwość uczestniczenia on-line. Na Facebooku wydarzenia zostanie udostępniony link z transmisją (https://fb.me/e/6PjB0MMtb).

Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa została założona przez kantorów Scholi Cantorum Beati Vladislai, w trosce o muzykę liturgiczną Kościoła łacińskiego, która jest częścią jego duchowej tożsamości. Podstawowym celem Fundacji jest kultywowanie tradycyjnych form muzyki sakralnej, w szczególności chorału gregoriańskiego i tradycyjnych pieśni nabożnych. Oprócz tego prowadzone są działania upowszechniające tradycję i zwyczaje liturgiczne Kościoła oraz jego historię i kulturę.

Reklama

kh, mat. prasowe/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę