Nasze projekty

Macierzyństwo tematem prestiżowego, międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

"Zajmiemy się rolą kobiety w ognisku domowym, podkreślając jej ogromne znaczenie w życiu rodzinnym i społecznym oraz ponadczasowe doświadczenie łączące pokolenia" - mówi Hanna Rybka, dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwal Folkloru Ziem Górskich, który odbędzie się w Zakopanem.

Fot. Jonathan Borba/ fot. Unsplash

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich jest najstarszym, największym i najbardziej prestiżowym zakopiańskim festiwalem, rozpoznawalnym nie tylko w Polsce i Europie, ale także na całym świecie. Motywem przewodnim obecnego festiwalu jest temat macierzyństwa.

„Macierzyństwo to ponadczasowe doświadczenie łączące pokolenia”

Podczas tegorocznego Festiwalu podejmiemy temat macierzyństwa, traktując to jedno z najstarszych i najważniejszych zadań jako motyw przewodni naszego sierpniowego święta folkloru. Zajmiemy się rolą kobiety w ognisku domowym, podkreślając jej ogromne znaczenie w życiu rodzinnym i społecznym oraz ponadczasowe doświadczenie łączące pokolenia – tak przesłanie tegorocznego festiwalu wyjaśnia Hania Rybka, dyrektor artystyczna. Tematowi macierzyństwa poświęcona zostanie konferencja naukowa, ale także znajdzie on odzwierciedlenie w innych punktach programu.

CZYTAJ: Anna Hazuka: wszystko mi jedno, czy ja będę kimś, czy ja będę nikim, bo moje serce jest pełne miłości

Reklama

Rywalizacja o… Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi

Najważniejszym punktem programu jest konkurs, podczas którego pod bacznym okiem międzynarodowego jury zespoły rywalizują o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi. Oprócz prezentacji obrzędów, śpiewów, gry na instrumentach oraz tańców, przygotowujemy wiele innych atrakcji, takich jak warsztaty, animacje, wystawy, kiermasze, konkursy, a nawet zabawy taneczne – podkreśla Agnieszka Nowak-Gąsienica, zastępca burmistrza Zakopanego.

Na festiwalu w tym roku gościć będą zespoły z: Indii, Meksyku, Rumunii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Turcji, Macedonii, Słowacji, Grecji i Czech. Natomiast na 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu nominacje do udziału w zakopiańskim festiwalu otrzymały cztery zespoły polskie: Zespół Regionalny „Biołodunajcanie” z Białego Dunajca, Zespół Pieśni i Tańca „Dolina Dunajca” z Nowego Sącza, Zespół Regionalny „Owcok” z Jabłonki oraz Zespół Regionalny „Podegrodzie” z Podegrodzia.

Prawdziwe święto folkloru!

Muzycznym folkowym świętem rozpoczynającym festiwal będzie koncert „W krainie Barona Cygańskiego” z udziałem Roby Lakatosa – najwyższej klasy wirtuoza gry na skrzypcach, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Beethovenowska. Następnie na festiwalowej scenie zagości wyjątkowy projekt „Duch Gór” zespołu Trebunie Tutki i Quintetu Urmuli. Usłyszymy także laureatów festiwalu Nowa Tradycja – zespół Hajda Banda. Po raz drugi zorganizowany zostanie specjalny koncert połączony z wręczeniem nagrody „Siła Korzeni”. Na festiwalu nie zabraknie także laureatów dziecięcego Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce, którzy zaprezentują się w koncercie „Mali Górale”.

Reklama

Wśród wielu imprez i wydarzeń towarzyszących warto wymienić jeszcze Mistrzostwa Podhala w Powożeniu i Konkurs na Fiakra Roku, tradycyjne wesele góralskie, korowód ulicami Zakopanego, Wystawę Owczarków Podhalańskich, Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni Tutki, Dni Narodowe, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Jarmark św. Cecylii, konkurs fotograficzny „Żywioł Folkloru”, warsztaty regionalne czy animacje dla najmłodszych.

ZOBACZ: „Druga” to książka, której słowa ratują mi życie

Wspólna modlitwa w intencji pokoju na Ukrainie

Publiczność i zespoły z całego świata biorące udział w festiwalu wezmą udział w Mszy św. w zakopiańskim kościele św. Krzyża, będą modlić się w intencji pokoju na Ukrainie. Będzie też nabożeństwo w sanktuarium na Krzeptówkach.

Reklama

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich trwa już ponad 50 lat. W tym wyjątkowym góralskim święcie uczestniczyło już blisko 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru ziem Górskich został objęty honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy.

Organizatorami wydarzenia są Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury.

KAI,zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę