Nasze projekty

Kraków: trwają X Dni Jana Pawła II

„Świętość” jest hasłem X Dni Jana Pawła II, które w dniach 3-5 listopada trwają w Małopolsce.

Program tegorocznej jubileuszowej edycji Dni Jana Pawła II, które właśnie trwają w Krakowie jest jak zwykle interdyscyplinarny. Obejmuje sesje naukowe, koncert przygotowany przez Akademię Muzyczną, pokonkursową wystawę fotografii organizowaną przez Politechnikę Krakowską, wystawę medali przygotowaną przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

Ks. prof. Wojciech Misztal, prorektor UPJPII, który organizuje wydarzenie zwraca uwagę, że jubileuszowe Dni Jana Pawła II mogą skłaniać do podsumowań, ale mogą też być swego rodzaju momentem przejścia z pewnego etapu rozważań nad nauczaniem papieskim w następne dziesięciolecie. Kapłan zauważył, że udostępnianie papieskiego nauczania jest wysiłkiem, który warto podejmować, bo myśl Jana Pawła II stanowi ogromną pomoc dla wszystkich ludzi. „Co się zmieniło, to widzi Pan Bóg, ale sądzę, że wielu ludziom na pewno te Dni pomogły i nadal będą pomagać” – komentuje ks. prof. Misztal.

Hasłem tegorocznej edycji organizatorzy uczynili „Świętość”. To nawiązanie do zeszłorocznej kanonizacji Jana Pawła II, ale również zaproszenie wszystkich mieszkańców Krakowa i Małopolski do refleksji i dyskusji nad pojęciem świętości. „Czym jest świętość dzisiaj? Jak o niej rozmawiać? W jaki sposób święci dają świadectwo? Czy pieniądze mogą pomóc w drodze do świętości? Czy świętość można uwiecznić na medalach?” – to tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedzi będą poszukiwać uczestnicy X Dni Jana Pawła II.

Reklama
Reklama

Wg byłego papieskiego sekretarza świętość Jana Pawła II przejawiała się w miłości Pana Boga, która przekładała się na miłość i szacunek do drugiego człowieka – „w każdym człowieku widział obraz Pana Boga” – mówił kard. Stanisław Dziwisz i dodawał, że drugim przejawem świętości papieża Polaka była modlitwa. „Jego życie było modlitwą. Ktoś go nawet nazwał papieżem modlitwy. To była jego siła duchowa, z którą szedł przez świat, dawała mu pewność, bo wszystko co robił płynęło z modlitwy i poprzez modlitwę. On nie raz mówił – „kto się modli, inaczej widzi świat i inaczej ustawiają mu się sprawy osobiste” – zwracał uwagę metropolita krakowski.

Głównym wydarzeniem Dni Jana Pawła II jest, jak co roku, sesja naukowa, która odbędzie się w czwartek 5 listopada w Collegium Novum UJ. Wezmą w niej udział m.in. kard. Stanisław Dziwisz, Krzysztof Zanussi, prof. dr hab. Grzegorz Przebinda, prof. dr hab. Andrzej Kaźmierczak, ks. Jacek Stryczek. Tego samego dnia o godz. 17.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II, po której zostaną wręczone nagrody w konkursie literackim.

Reklama
Reklama

Szczegółowe informacje można znaleźć na www.jp2.krakow.pl.

Reklama

Decyzję o organizacji Dni Jana Pawła II podjęło Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa w 2006 roku. Przyświecającą im ideą było upamiętnienie osoby Jana Pawła II i popularyzacja jego myśli. Pierwsze edycje co roku koordynowała inna uczelnia. Od 2012 r. głównym organizatorem Dni jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Od pierwszej edycji mija już 10 lat. W tym czasie patron przedsięwzięcia został beatyfikowany oraz kanonizowany i wciąż niezmiennie przyciąga ludzi w różnym wieku.


pra / Kraków

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę