Nasze projekty

Kraków: trwa akcja ” Rodacy-Bohaterom”

Do 13 stycznia potrwa akcja charytatywna " Rodacy-Bohaterom", którą koordynuje w Krakowie Akademia Ignatianum. Oprócz zbiórki darów, gromadzone są również środki finansowe, które przeznaczone zostaną m.in. na wsparcie kombatantów i polskich środowisk w zakresie pomocy medycznej i sanatoryjnej oraz na renowację miejsc pamięci.

Akcja rozpoczęła się 1 grudnia i ma charakter jubileuszowy – to już jej dziesiąta edycja. W ramach inicjatywy zbierane są artykuły chemii gospodarczej, żywność o przedłużonej dacie ważności (np. konserwy mięsne i rybne, ryż, mąka, herbaty, kawy, kakao, słodycze, kasza, olej, warzywa i owoce w puszce czy makaron) oraz środki finansowe na zakup brakującej żywności.

Wszystkie datki trafią do Polaków mieszkających na Kresach. Kiedyś pomoc obejmowała ok. 200 żołnierzy Armii Krajowej, obecnie jest ich ok. 70, więc wsparcie trafia też do ich rodzin i Polaków, którzy do tej pory tam mieszkają. „W ten sposób dziękujemy im za ich bezinteresowną walkę o wolność Polski przed laty i za opiekę nad polskimi miejscami pamięci na tych terenach” – powiedział Tomasz Ubik, przewodniczący Samorządu Studenckiego Ignatianum.

„Jest to nasz przejaw patriotyzmu XXI wieku. Nasza pomoc dociera na Litwę, Białoruś, Ukrainę i do Mołdawii. Wszędzie tam w dalszym ciągu mieszkają Polacy. Im ta pomoc jest bardzo potrzebna” – dodał Tomasz Konturek, koordynator akcji w Małopolsce.

Reklama
Reklama

Dary można przynosić do gmachu Akademii Ignatianum w Krakowie (ul. Kopernika 26, szatnia w podziemiach) w dniach 1-22 grudnia i 9-13 stycznia, od poniedziałku do sobota w godz. 8.00-19.00.

Szczegółowe informacje o akcji można uzyskać pod adresem e-mail [email protected] i pod numerem telefonu 785 042 119.

W ub. roku w ramach akcji zebrano ponad 5 ton żywności, z których przygotowano około 400 jednakowych paczek.

Reklama
Reklama

Darczyńcy proszeni są, by do składanych rzeczy dołożyć kartki świąteczne. „Dla naszych rodaków z Kresów są one niezwykle ważne i dostarczają im wielu wzruszeń. Dla nich to jest wyraz szczególnej pamięci z naszej strony” – podkreślił Konturek.

W ramach jubileuszowej edycji akcji odbędą się także koncerty. Pierwszy będzie mieć miejsce 11 grudnia o godz. 18.00 na barce Aquarius, gdzie z koncertem charytatywnym wystąpi zespół Forteca. W czasie drugiego koncertu w bazylice oo. jezuitów w Krakowie będzie można posłuchać najsłynniejszych polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu Lidii Jazgar i Jacka Wójcickiego.

Inicjatywę można także wesprzeć poprzez wpłatę na konto Stowarzyszenia Odra-Niemen nr: 41 1440 1185 0000 0000 1283 9308. Do końca kwietnia gromadzone będą na nim fundusze na wsparcie finansowe kombatantów i polskich środowisk w zakresie pomocy medycznej i sanatoryjnej, transport paczek na Kresy oraz renowację miejsc pamięci.

Reklama

Więcej informacji o akcji można odnaleźć na stronach internetowych www.rodacybohaterom.pl i www.ignatianum.edu.pl/rodacy.


luk (KAI) / Kraków

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite