Nasze projekty

Kraków: rozpoczęły się XI Dni Jana Pawła II

Miłosierdzie - to temat tegorocznych XI Dni Jana Pawła II, które rozpoczęły się w poniedziałek w Krakowie i potrwają do środy. Celem wydarzenia organizowanego przez małopolskie uczelnie jest popularyzacja myśli, dziedzictwa i postaci św. Jana Pawła II.

Kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski mówił 7 listopada podczas konferencji prasowej zapowiadającej to wydarzenie, że „Dni Jana Pawła II ukazują ogromne dziedzictwo naukowe i artystyczne jakie pozostawił św. Jan Paweł II”. Hierarcha zwrócił uwagę na to, że Kraków stanowi stolicę Bożego Miłosierdzia, dlatego w tegoroczne hasło wydarzenia, silnie wpisuje się w Rok Miłosierdzia i Światowe Dni Młodzieży, które odbywały się w tym roku w Krakowie. „Naszym obowiązkiem jest strzec tego dobra, które zostawił nam św. Jan Paweł II” – powiedział kard. Dziwisz.

Kard. Dziwisz zapytany o to, czy papież Franciszek zaapelował do władz państw o zastanowienie się nad możliwością udzielenia amnestii niektórym kategoriom więźniów, powiedział, że kilka miesięcy temu zaapelował do władz Polski, by w naszym kraju wprowadzono amnestię. „Ten rok, czyli pamiątka chrztu Polski, Rok Miłosierdzia, Światowe Dni Młodzieży i obecność papieża w Polsce to wszystko wskazuje na to, aby o ludziach uciemiężonych w więzieniu pamiętać” – powiedział kardynał i wyraził zadowolenie, że papież Franciszek zwrócił uwagę państwom na kwestię amnestii. Hierarcha podkreślił, że odwiedził wszystkie więzienia na terenie archidiecezji krakowskiej i zauważył, że sprawa więziennictwa w Polsce wymaga przemyślenia i reformy.

W ramach Dni Jana Pawła II odbędzie się m. in. konferencja pt. „Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II. Zaplanowano również tweetup #OknoNaMilosierdzie. Uczestnicy Dni Jana Pawła II będą mogli obejrzeć także spektakl pt. „Prorok Miłosierdzia czyli rzecz o św. s. Faustynie w piętnastu obrazach”.

Reklama

W trakcie uroczystości zaplanowano m. in. sesję naukową pt. „Media: przestrzeń i narzędzie miłosierdzia” oraz konferencję „Miłosierdzie – miara wyznaczona złu”.

W ramach spotkania tradycyjnie odbędzie się konferencja naukowa pt. „Miłosierdzie”, w której uczestniczyć będą naukowcy, teologowie, filozofowie, artyści i przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych.

W spotkaniu uczestniczyć będzie m. in. abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, który wygłosi wykład pt. „To jest czas miłosierdzia”. Z kolei ks. prof. dr hab. Andrzej Witko z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie będzie mówił o Janie Pawle – papieżu Bożego Miłosierdzia. Natomiast bp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej wygłosi wykład pt. „Skandal Miłosierdzia”. W trakcie wydarzenia ks. dr hab. Robert Nęcek opowie o roli środków społecznego przekazu w służbie miłosierdzia na kanwie nauczania Jana Pawła II.

Reklama

W ramach sesji naukowej odbędzie się również dyskusja, w której uczestniczyć będzie m.in. Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, ks. dr hab. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz o. dr Hubert Matusiewicz, wicedyrektor Caritas Polska.

Dni Jana Pawła II zakończy Msza św. w Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II w Łagiewnikach. Po niej tradycyjnie odbędzie się wręczenie nagród w konkursie literackim dotyczącym św. Jana Pawła II.

Celem Dni Jana Pawła II jest upamiętnienie postaci św. Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski.

Reklama

Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. W przedsięwzięciu biorą udział nie tylko krakowskie uczelnie, ale także szkoły wyższe z województwa małopolskiego.

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie www.jp2.krakow.pl.


(KAI) led / Kraków

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite