Nasze projekty

Koncelebransi w maseczkach. Dodatkowe zalecenia w diecezji opolskiej

Biskup opolski Andrzej Czaja wydał dodatkowe zalecenia dotyczące posługi duszpasterskiej w czasie pandemii. Nowe zalecenia dotyczą zasłaniania ust i nosa przez koncelebransów, komunikujących, jak również organizacji wydarzeń i spotkań parafialnych.

Dokument bp. Czai zobowiązuje księży, którzy koncelebrują msze oraz wszystkich udzielających Komunii do zasłaniania ust i nosa. „W czasie rozdzielania Komunii świętej wiernym wszyscy komunikujący mają mieć bezwzględnie zasłonięte usta i nos” – czytamy.

Zalecenia biskupa opolskiego dotyczą również organizacji wydarzeń, takich jak: rekolekcje, misje czy wyjazdy, które w przypadku znacznego pogorszenia sytuacji epidemicznej powinny zostać zawieszone lub odwołane.

CZYTAJ TEŻ: Opole: Dwóch biskupów zarażonych koronawirusem

Reklama
Reklama

Dodatkowe wytyczne bp. Czai, to aneks do dekretu z 25 sierpnia związanego z posługą w czasie epidemii koronawirusa. Publikujemy pełną treść komunikatu ordynariusza opolskiego:

Od dnia dzisiejszego wyżej wskazany Dekret otrzymuje dodatkowe punkty w brzmieniu:

4a. Wyłączenie z obowiązku zasłaniania ust i nosa w czasie trwania obrzędów liturgicznych nie dotyczy kapłanów koncelebrujących.

Reklama
Reklama

5a. W czasie rozdzielania Komunii świętej wiernym wszyscy komunikujący mają mieć bezwzględnie zasłonięte usta i nos.

11a. W sytuacji znacznego pogorszenia sytuacji epidemicznej należy zawiesić organizację wydarzeń, o których mówi pkt 11., a już zaplanowane odwołać.

12a. W przypadku przejścia szkół, do których uczęszczają dzieci mieszkające na terenie danej parafii w tryb zdalny, należy w takim trybie prowadzić spotkania parafialne, a jeśli jest to niemożliwe, należy je odwołać.

Reklama

16a. W sytuacjach nadzwyczajnych Kuria może zostać zamknięta. Stosowne informacje zostaną umieszone na stronie internetowej diecezji opolskiej oraz przesłane duszpasterzom za pośrednictwem służbowej poczty.

kh/diecezja.opole.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę