Nasze projekty

Katecheza ma uczyć życia i budować wiarę

Ponad ćwierć wieku po wprowadzeniu katechezy do szkół biskup Rafał Markowski mówił nauczycielom religii z archidiecezji warszawskiej o tym, jakie są najważniejsze cele, które przed nimi stawia Kościół katolicki. Mają przede wszystkim pomagać młodym odkrywać wiarę i dobrze przeżyć życie.

Wiarę powinno się przekazywać przede wszystkim poprzez świadectwo – dodał biskup Rafał Markowski. Ten wymiar jest bardzo ważny, bo stawką jest kształtowanie ducha, sposobu myślenia i fundamentów życia młodego pokolenia. Biskup Rafał Markowski spotkał się z katechetami na dorocznej odprawie.

To, jak wyglądają lekcje religii i co przekazujemy młodym zależy przede wszystkim od nas samych – mówi Janusz Michta, nauczyciel religii z ponad dwudziestoletnim stażem. On także uważa, ze najważniejszą kwestią jest świadectwo samego katechety. Według niego, dzieci i młodzież dziś często już na starcie mają duży problem z wiarą, bo w dużej mierze pochodzą z domów, gdzie wiara jest „letnia”, lub w ogóle jej nie ma.

Kościół w Polsce powinien zmienić sposób rozmowy z młodzieżą. Jak ma ona wyglądać, pokazał nam papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży – przekonywał nauczycieli religii socjolog ksiądz profesor Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Franciszek nie moralizował. Pytał młodych: Czy chcą pójść drogą wiary? Tymczasem my w Polsce prowadzimy monolog i mówimy jak powinno być- dodaje ksiądz profesor Krzysztof Pawlina.

Reklama

W archidiecezji warszawskiej na katechezę uczęszcza ponad 190 tysięcy uczniów. To ponad 80 procent ich ogólnej liczby. Frekwencja na lekcjach religii jest wyższa poza Warszawą, niższa w samej stolicy. Lekcje religii prowadzi ponad sześciuset świeckich. W katechezę zaangażowanych jest także ponad trzystu kapłanów diecezjalnych i zakonnych, prawie dwieście sióstr i kilku braci zakonnych.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Grzegorz Maciak/dj

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite