Nasze projekty

Kard. Nycz poświęci ośmiometrową figurę Chrystusa. Zbliża się XVI Święto Dziękczynienia

Kard. Kazimierz Nycz, zapraszając do udziału w Święcie Dziękczynienia, a zwłaszcza w dziękczynnej Eucharystii, wskazał na szczególną aktualność hasła przyświecającego tegorocznemu świętu: „Dziękujemy za czyniących pokój”.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Odsłonięcie figury Chrystusa Zmartwychwstałego w prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej, pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, uroczysta Eucharystia w samo południe, harcerskie dziękczynienie oraz oratorium ku czci św. Stanisława Papczyńskiego – to najważniejsze punkty XVI Święta Dziękczynienia, które będzie obchodzone w Świątyni Opatrzności Bożej 3 i 4 czerwca pod hasłem „Dziękujemy za czyniących pokój”.

O godz. 7:40, w niedzielę 4 czerwca, z placu Piłsudskiego wyruszy do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszy uroczysta pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, harcerza i młodego kapłana, więźnia Dachau, który zmarł zarażony tyfusem na dwa miesiące przed wyzwoleniem obozu. W czasie uroczystej Eucharystii sprawowanej w południe relikwie dołączą do grona siedemnastu polskich świętych i błogosławionych znajdujących się w Świątyni Opatrzności Bożej.

Po trzyletniej pandemicznej przerwie wracamy do dobrze ukształtowanej tradycji modlitwy podczas pielgrzymki z relikwiami świętych i błogosławionych. Chcielibyśmy na tę pielgrzymkę Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej wszystkich zaprosić – zachęca ks. Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz wilanowskiego sanktuarium.

Reklama

Kard. Nycz będzie przewodniczył uroczystej mszy

Głównym wydarzeniem obchodów XVI Święta Dziękczynienia będzie uroczysta msza święta o godz. 12:00, której będzie przewodniczył metropolita warszawski. Homilię wygłosi biskup gliwicki Sławomir Oder, pełniący w latach 1997-1999 funkcję postulatora na etapie rzymskim procesu beatyfikacyjnego ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, którego relikwie zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej.

Kard. Nycz, zapraszając do udziału w Święcie Dziękczynienia, a zwłaszcza w dziękczynnej Eucharystii, wskazał na szczególną aktualność hasła przyświecającego tegorocznemu świętu: „Dziękujemy za czyniących pokój” w kontekście wydarzeń rozgrywających się za naszą wschodnią granicą.

To wszystko, co dzieje się na Ukrainie, w tej okrutnej wojnie Rosji przeciw wolnemu państwu, jest symbolem niepokoju, w którym żyje dzisiejszy świat – podkreśla kard. Nycz. Zabiegi Ojca Świętego Franciszka, który na ten temat mówi często i bardzo mocno, muszą być wsparte modlitwą. I na tę wielką modlitwę o pokój, zarówno podczas procesji, jak i Mszy Świętej przez wstawiennictwo świętych i błogosławionych, w tym św. Jana Pawła i bł. Stefana Frelichowskiego bardzo gorąco zapraszam.

Reklama

Ośmiometrowa figura Chrystusa w prezbiterium

W czasie tegorocznego Święta Dziękczynienia odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie ośmiometrowej figury zmartwychwstałego Chrystusa w prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej. To swoiste ukoronowanie całej mojej kariery rzeźbiarskiej i nic tak wymagającego już w życiu nie zrobię – stwierdził długoletni rektor Akademii Sztuk Pięknych prof. Adam Myjak, któremu powierzono realizację tego pomysłu. W projekt zaangażowali się również asystenci i studenci ASP.

Gliniany prototyp rzeźby powstał w pracowni przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Następnie wykonano jej odlew z żywicy i pokryto polichromią w odcieniu mosiądzu. Ośmiometrową figurę o wadze dwóch ton umieszczono przy pomocy dźwigów na wysokości siedemnastu metrów w centralnym miejscu na ścianie prezbiterium. Ponadto, w tle rzeźby znajduje się złoty pas symbolizujący drogę prowadzącą do nieba.

Ogromne przedsięwzięcie, które potrwało ponad rok, wymagało zaangażowania licznego zespołu realizatorów oraz znaczących nakładów finansowych: przygotowanie projektu wystroju ściany ołtarzowej do realizacji, m.in. rozstawienie rusztowań na całej wysokości nietypowej ściany oraz ich przebudowa pod montaż figury pochłoną 1,5 mln złotych; dostosowanie olbrzymiej powierzchni ściany do wymogów akustycznych wyniesie prawie 4 mln złotych; proces prac koncepcyjnych i twórczych nad dziełem oraz uzgodnień technologicznych wyceniono na 3,5 mln złotych.

Reklama

Wszystkie prace przed realizacją zostały wycenione i wierzymy, że Darczyńcy wspomogą powstające dzieło – mówi ks. Aleksandrowicz. To bardzo trudne i odpowiedzialne, ale rzeczy wartościowe zawsze wiążą się z wielkim wysiłkiem. Sanktuarium zasługuje na wyjątkowy pietyzm, bo ma służyć kolejnym pokoleniom przez setki lat. Obecnie zbieramy środki na pokrycie kosztów związanych z wystrojem ściany ołtarzowej. Ufam, że wsparcie Darczyńców pozwoli nam do końca 2023 roku sfinansować wszystkie powstałe zobowiązania – dodaje.

Oratorium ku czci św. Stanisława Papczyńskiego

Ponadto, w niedzielę o godz. 19:45 w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się premiera oratorium „Omnia in Caritate” – oficjum o św. Stanisławie Papczyńskim, które skomponował Paweł Bębenek, znany z wielu opracowań pieśni religijnych, a libretto napisał marianin ks. Rafał Zalewski MIC. Wykonanie to uświetni obchody 350-lecia istnienia Zgromadzenia Księży Marianów.

To będzie oratorium, ale de facto także nieszpory, a więc zapraszamy zarówno na oratorium, jak i na modlitwę – mówi rzecznik prasowy Zgromadzenia Księży Marianów, ks. dr hab. Piotr Kieniewicz.

Wyjątkowo, tegorocznego obchody Święta Dziękczynienia potrwają dwa dni – sobota 3 czerwca będzie dniem harcerskim, podczas którego zaproszeni do udziału harcerze z różnych nurtów oraz delegacje z osiemnastu krajów zgromadzą się, by dziękować za dwudziestolecie ustanowienia bł. S. W. Frelichowskiego patronem Harcerstwa Polskiego.

kh, COB, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę