Nasze projekty

Jesteście ciekawi, jakim samochodem jeździł kard. Wojtyła? Można go zobaczyć

Przed jednym z muzeów zwiedzający będą mogli zobaczyć replikę słynnej warszawy Wojtyły, czyli samochodu, którego właścicielem od 1958 roku był bp Karol Wojtyła.

fot. Mt5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego/Facebook

W sobotę 13 maja w godzinach wieczornych odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Tradycyjnie o tej porze wiele placówek muzealnych w całej Polsce otworzy swoje podwoje dla zwiedzających, aby zaprezentować najcenniejsze zbiory, wystawy stałe i czasowe, ale też zaprosić na szereg wydarzeń towarzyszących, jak wykłady o sztuce, spotkania z ciekawymi ludźmi kultury, seanse filmowe, gry interaktywne i oprowadzanie z przewodnikami. Jak co roku, w Noc Muzeów włączają się także muzea diecezjalne oraz instytucje prezentujące postać i dorobek św. Jana Pawła II lub w inny sposób związane z Kościołem.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (MAW) zaprasza w Noc Muzeów w godz. 19.30-00.00 (ostatnie wejście o 23.30). Zwiedzający będą mogli poznać kolekcję muzealną samodzielnie lub w grupach z przewodnikiem MAW.

Placówka udostępni część wystawy stałej, w tym bogate i piękne zbiory złotnictwa, ornatów, malarstwa religijnego oraz rzeźby. Na pierwszym piętrze można podziwiać XVII i XVIII-wieczne zegary stojące oraz meble i malarstwo świeckie. Przygotowano też dwa wykłady przybliżające najcenniejsze eksponaty w kolekcji MAW oraz działania, jakie Muzeum podejmuje na rzecz zachowania, badania i popularyzacji wiedzy o cennych dziełach sztuki archidiecezji warszawskiej.

Reklama

Zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji stałej MAW rozpocznie się o wyznaczonych godzinach na parterze Muzeum i potrwa ok. 50 min.

O godz. 20.00 rozpocznie się pierwszy wykład pt. „Najcenniejsze zabytki Muzeum Archidiecezji Warszawskiej” autorstwa dr Ewy Korpysz, kustosza MAW. Przypomni ona, że w Muzeum można obejrzeć zabytki wyjątkowe, niemające odpowiedników w innych muzeach sztuki. Są to nie tylko dzieła sztuki sakralnej – wybitne przykłady rzeźby gotyckiej, olśniewające złotnictwo, czy zadziwiające, misterne hafty ornatów. Muzeum prezentuje też przedmioty o charakterze świeckim. Wyróżnia się zwłaszcza znakomita kolekcja zegarów, przyciągają wzrok dzieła weneckiego mistrza Francesca Bassano, czy Jacka Malczewskiego i Wlastimila Hoffmanna. Rarytasem są pokazywane okazjonalnie ryciny Albrechta Dürera. O tajemnicach najciekawszych zabytków oraz o sekretach warsztatowych ich twórców opowiedzą pracownicy muzeum podczas wykładu ilustrowanego zdjęciami.

Ciekawa będzie także prelekcja Piotra Plewy, zastępcy dyrektora MAW, poświęcona wykorzystaniu współczesnych technologii w świecie cennych zabytków MAW. Autor zapozna uczestników Nocy Muzeów m.in. z tajnikami pracy robotów, dronów, technik skanowania oraz druku 3D. Początek o godz. 21.30.

Reklama

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Na kolejną edycję Nocy Muzeów zaprasza także Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Instytucja będzie otwarta 13 maja w godz. 19.00-22.00 na wyjątkowych zasadach. Muzeum przygotowało też kilka niespodzianek. W kasie biletowej można kupić na ten dzień bilety w cenie 1 zł.

O godz. 19.00 rozpocznie się zwiedzanie pod hasłem „Mała Ojczyzna Karola Wojtyły”. Dzięki strojom nawiązującym do mody z lat 20. i 30. XX w. przewodnicy postarają się przenieść zwiedzających do czasów dzieciństwa i młodości Jana Pawła II, spędzonych w przedwojennych Wadowicach. Będzie można poznać zarys historyczny miasta nad Skawą w czasach Austro-Węgier i zmiany, jakie nastąpiły po odzyskaniu niepodległości. Przedstawiony zostanie krajobraz kulturalny Wadowic sprzed 100 lat. Oprowadzający opowiedzą także o życiu codziennym rodziny Wojtyłów i kontekście społecznym, w jakim funkcjonowali. Nie zabraknie też opowieści o ważnych postaciach pochodzących z papieskiego miasta, wśród nich o Adzie Sari.

O godz. 20.30 rozpocznie się wykład „Zamach na Jana Pawła II – kontekst i znaczenie”, przygotowany przez historyka Artura Obozę, głównego inwentaryzatora wadowickiego Muzeum. Zwiedzający będą mogli obejrzeć filmowe materiały dotyczące wydarzeń z 13 maja 1981 r. i wysłuchać prelekcji o kontekście historycznym i religijnym zamachu. W Muzeum znajdują się szczególne pamiątki z nim związane, m.in. pistolet Browning HP 9 mm, z którego strzelał Ali Agca oraz garnitur ochroniarza Francesco Pasanisiego, z widocznymi śladami krwi Papieża. Można też obejrzeć wystawę „Przebaczam” prezentującą oryginalne wyposażenie pokoju szpitalnego z Polikliniki Gemelli, w którym przebywał Jan Paweł II.

Reklama

Od godz. 19.30 do 22.00 (ostatnie wejście o 20.45) wadowickie Muzeum zaprasza na zwiedzanie indywidualne wystawy. Wejścia będą odbywać się co 15 minut, a zwiedzający mogą skorzystać z systemu audioprzewodników. Wystawa stała to szesnaście stref tematycznych rozmieszczonych na czterech kondygnacjach. Prowadzą one śladami życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II, opowiadając historię jego życia od narodzin w Wadowicach po wyniesienie do chwały ołtarzy. Na zwiedzanie warto zaplanować co najmniej godzinę.

Tegoroczna Noc Muzeów w Domu Rodzinnym Jana Pawła II wpisuje się w Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Małopolsce. Jest to jubileuszowa, X już edycja tego największego wydarzenia poświęconego projektom zrealizowanym dzięki współfinansowaniu środkami unijnymi. W całej Polsce odbywać będą się koncerty, pikniki, konkursy i inne wydarzenia, dzięki którym można poznać różnorodność projektów realizowanych z pomocą dotacji unijnych.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Na Noc Muzeów zaprasza 13 maja Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, zwane także w skrócie: Mt 5,14. Będzie to doskonała okazja do zapoznania się nowoczesną ekspozycją, która przedstawia ponad 100 lat najnowszej historii Polski, Europy i świata.

Tego dnia przed Muzeum stanie słynna Warszawa Wojtyły, czyli replika historycznej Warszawy M20, którego właścicielem od 1958 r. był bp Karol Wojtyła. Zaprezentowane zostaną nowe materiały edukacyjne – „Karty Ciekawostek”. Ponadto Muzeum przygotowało wiele wyjątkowych atrakcji. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

W godz. 12.00–15.00 zaplanowano warsztaty kreatywne z Muzeum Bajek, Baśni i Opowiadań. Będzie to opowiadanie bajek połączone z konstruowaniem modeli z drewnianych klocków.

O godz. 12.00, 13.00 i 14.00 – odbędą się przedstawienia „Piastowskie legendy” w wykonaniu Michała Burbo, Romana Holca oraz aktorów Teatru Lalka. Będą to wielobarwne spektakle teatru kukiełkowego, które pozwolą poznać dzieciom legendy z różnych zakątków Polski.

W godz. 14.00–17.00 na zwiedzających czekać będzie choreoterapia z elementami warsztatowymi w wykonaniu tancerki i modelki Aliki Pitty. Są to zajęcia łączące ruch z elementami improwizacji tanecznej i relaksacji.

Ponadto w godz. 18.00–22.00 odbywać się będzie cykliczna prelekcja na temat zamachu na Jana Pawła II pt. „Co faktycznie wydarzyło się na placu św. Piotra 13 maja 1981 r.?”

Z kolei o godz. 20.00 nastąpi prezentacja przekazanych Muzeum obrazów włoskiego artysty Elia Li Gioi: „Roma piazza San Pietro” oraz „Papa Wojtyla: grido sul‘900”.

Centrum Myśli Jana Pawła II

Escape room „Sąsiedzka herbatka”, koncerty chasydzkie i chóralne, spotkanie z Żywą Biblioteką, wielkoformatowa instalacja wizualna oraz łamigłówki oparte na historycznych pamiątkach – to atrakcje przygotowane w tym roku na Noc Muzeów przez Centrum Myśli Jana Pawła II w kamienicy Artystycznej przy ul. Foksal 11 w Warszawie. Prezentując swoją działalność, Centrum zaprasza w podróż za fasadę, czasem trudnej, codzienności – tam, gdzie tętni wielogłos sztuki i międzyludzkich więzi, a drogowskazami w tej wyprawie stają się różnorodność, dialog i empatia.

Sąsiedzka herbatka – escape room (godz. 13.00-23.00)

Uczestnicy escape roomu wcielą się w rolę dobrych przyjaciół z sąsiedztwa i wkroczą do pokoju wypełnionego wspomnieniami, pamiątkami, pozornie nic nie znaczącymi bibelotami. Tylko dzięki ich pomocy zagadka może zostać rozwikłana. Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza do pasjonującej podróży w poszukiwaniu prawdy o innych i o sobie, do odkrywania potrzeb i skrywanych emocji. Escape room to kolejna odsłona „Gry o Wolność”, którą Centrum organizuje co roku dla młodzieży i rodzin z dziećmi.

Wieża zagadek (18.00-22.00)

Zadaniem uczestników będzie odgadnięcie szyfru ukrytego w tajemniczej przestrzeni wieży, która znajduje się na dziedzińcu XIX-wiecznej Kamienicy Artystycznej. W ciągu 15 minut gracze będą musieli rozwiązać 3 zadania-etapy, odnaleźć słowo-klucz i zgarnąć nagrodę. Pomogą im historyczne pamiątki: fragment nagrania audio, skan starego dokumentu, zabytkowa fotografia. Do rozwiązania zadania będzie potrzebny smartfon z zasięgiem internetowym.

Żywa Biblioteka – Fundacja Rubin (godz. 18.00-22.00)

Tu książkami są prawdziwi ludzie, autentycznie reprezentujący mniejszości i grupy społeczne, które nie są w pełni akceptowane. Wypożyczając Żywą Książkę, czytelnik wsłuchuje się w prawdziwe osobiste historie, których na co dzień nie ma szans usłyszeć, a które mają niesamowitą moc zmiany myślenia, obalania stereotypów i poruszania do głębi. W Katalogu Książek do wypożyczenia znajdą się m.in. „Dorosłe Dziecko Rozwiedzionych Rodziców”, „Osoba z chorobą dwubiegunową”, „Uchodźca polityczny z Białorusi” czy „Pastor”.

Koncerty balkonowe – formacja Yael (godz. 18.30, 19.30, 20.30, 21.30)

Projekt Yael powstał z inicjatywy Anny Woźnickiej, artystki od lat związanej z żydowską kulturą muzyczną. Jednym z założeń było stworzenie przestrzeni artystycznej, w której muzyka żydowska zestawiona byłaby z tradycyjnymi brzmieniami i wzorcami z innych kultur muzycznych. Do Yael zapraszani są muzycy specjalizujący się w muzyce etnicznej, otwarci na improwizacje i muzyczne eksperymenty. Podczas Nocy Muzeów Yael zaprezentuje nigunim – chasydzkie pieśni o wyjątkowej melodyce, stanowiące formę medytacji modlitewnej.

Wielkoformatowa instalacja wizualna – projekt Mariusz Libel (godz. 20.00)

Dziedziniec Kamienicy Artystycznej zostanie, jednorazowo, rozświetlony wielkoformatową instalacją autorstwa Mariusza Libla, przygotowana specjalnie na ten wieczór. Instalacja nawiązuje do hasła Nocy Muzeów „(em)PATIO – Piękno wielogłosu” autorstwa Centrum Myśli.

Zaplanowano także koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II (godz. 22.00), który zabierze uczestników Nocy Muzeów w 45-minutową podróż po muzyce chóralnej, prezentując różnorodność tego gatunku, m.in. utwory wielu epok historycznych, skomponowane w różnych stylach, przekazujące odmienne, często kontrastujące ze sobą emocje, zawierające interesujące, czasami nietypowe formy wyrazu artystycznego. Usłyszymy m.in. kompozycje G. Dufaya, T. Morleya, M. Haydna, S. Moniuszki, A. Dvoraka, W. Willisa, K. Danel, M. Wawruka.

Ponadto na ulicach Warszawy, przy placach i skwerach wolontariusze CMJPII zostawili malowane ręcznie kamyki z motywem Nocy Muzeów i adresem tej strony internetowej. „Rozglądajcie się dobrze, może napotkacie je gdzieś na swojej trasie. Podpowiedzi, gdzie ich szukać, znajdziecie w naszych relacjach w mediach społecznościowych. Dla tych, którzy przyjdą na Noc Muzeów do Centrum Myśli Jana Pawła II z odnalezionym kamieniem, mamy drobne niespodzianki” – zachęca CMJPII.

Muzeum Diecezjalne w Toruniu

W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów w godz. 18.00-00.00 będzie także możliwość bezpłatnego zwiedzania Muzeum Diecezjalnego w Toruniu. Placówka przygotowała też szereg innych atrakcji, a wśród nich: „List do Ciebie piszę” – pokazy historycznego składania i lakowania listów oraz prelekcje o sztuce wśród zabytków ze zbiorów Muzeum, w tym wykład „O portretach reprezentacyjnych w sztuce na przykładzie obrazu Hermanna von Salzy”; „Mieć fach w ręku” – o zawodzie złotnika na podstawie wyrobów złotniczych Muzeum Diecezjalnego w Toruniu, a na zakończenie prelekcja „Pompa funebris” – o sarmackich zwyczajach pogrzebowych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu czynne będzie w Noc Muzeów w godz. 18.00–22.00 (ostatnie wejście o 21.30). Prezentowana będzie stała ekspozycja, na której nowym elementem jest multimedialny pokaz ponad 100 prac graficznych z kolekcji muzeum oraz wystawy czasowe: „Krzyż i miecz. Nowe pamiątki świetności sandomierskiej kolegiaty”, „Skarb z Trójcy-Zawichostu”, „Ars epistolandi. Kiedy pisanie listów było Sztuką”.

Swoje drzwi tego wieczoru w godz. 18.00-22.30, otworzy także Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu. Zaplanowano zwiedzanie Biblioteki, dolnego korytarza oraz wirydarza seminaryjnego, a także kiermasz taniej książki i promocję publikacji „Jak jadano w dawnych klasztorach i seminariach?”.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę