Nasze projekty

Jasnogórski Dom Pielgrzyma udostępni pokoje służbom medycznym

Jasnogórski Dom Pielgrzyma udostępni 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym, które w trosce o najbliższych muszą pozostać poza domem. To odpowiedź ojców paulinów na konkretne potrzeby w czasie epidemii. Miejsce nosi imię Jana Pawła II i jest trwałą pamiątką I pielgrzymki do Polski papieża z 1979r.

jasnogórski klasztor przekazał do dyspozycji 110 pokoi jednoosobowych z łazienkami dla pracowników służby medycznej – lekarzy, pielęgniarek i ratowników, którzy nie mogą wracać do swoich domów po zakończonym dyżurze, ze względu na zagrożenie dla najbliższych.

– Jesteśmy gotowi na przyjęcie tych osób, które będą tego potrzebowały w tym szczególnym czasie epidemii, chodzi przede wszystkim o służbę medyczną – mówi przeor Jasnej Góry. O. Marian Waligóra podkreśla, że paulini podejmują konkretne kroki, by zwyczajnie pomóc w wymiarze w jakim mogą. Przypomina, że na Jasnej Górze działa Punkt Charytatywny, który również i w tym czasie wspiera potrzebujących. Dodatkowo Radio Jasna Góra zachęca do wzięcia udziału w akcji „Adoptuj medyka” i modlitwy w intencji członków służby zdrowia.

Z pokoi w Domu Pielgrzyma mogą korzystać pracownicy trzech placówek medycznych w Częstochowie: Miejskiego Szpitala Zespolonego, Pogotowia Ratunkowego i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Chodzi o osoby, które z uwagi na charakter swojej pracy, w tym częsty kontakt z osobami podejrzanymi o możliwość zakażenia koronawirusem lub zakażonymi nie chcą lub nie mogą wracać do domów w obawie o życie i zdrowie swoich najbliższych.

Reklama
Reklama

Decyzje w tej sprawie zostały podjęte po uzgodnieniach z władzami miasta Częstochowy. Koordynuje je Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy.

Kamień węgielny pod budowę Domu Pielgrzyma poświęcił papież Jan Paweł II na Jasnej Górze, podczas I pielgrzymki do Polski, 4 czerwca 1979 r. Budowę Domu Pielgrzyma rozpoczęto 24 kwietnia 1980 r. Przez ostatnie 40 lat jest sukcesywnie rozbudowywany i powiększany. Dziś może pomieścić prawie 900 osób i stanowi wielką pomoc dla przybywających na Jasną Górę pielgrzymów.

 

Reklama
Reklama

KAI, os

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite