Nasze projekty

Jasna Góra i Jasna Górka

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz koronował kopię obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej z XIX w. Obraz słynący cudownymi łaskami mieści się w sanktuarium na Jasnej Górce między Ślemieniem a Żywcem. W uroczystości, która odbyła się w niedzielę 4 września wzięły udział tysiące wiernych.

– Koronacja to wielka chwila dla nas wszystkich, ważny symbol. Musimy jednak pamiętać o sprawie najistotniejszej, że to my jesteśmy najważniejszymi, żywymi koronami Maryi. Niech postawa Matki Chrystusa króluje w naszych sercach i naszym postępowaniu. Niech nas inspiruje do czynienia dobra – apelował kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski przewodniczył uroczystej Mszy św. przy specjalnym drewnianym, ołtarzu polowym, który powstał na uroczystość koronacji.

Po zakończeniu kazania kard. Stanisław Dziwisz dokonał koronacji XIX-wiecznej kopii obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. Hierarcha wspomniał, że na Jasnej Górce gościł dwukrotnie, wspólnie z kard. Karolem Wojtyłą, który wizytował parafię w Ślemieniu.

Oprócz metropolity krakowskiego w uroczystościach na Jasnej Górce wzięli udział biskupi pomocniczy archidiecezji krakowskiej bp Jan Zając i bp Jan Szkodoń. Przybył także emerytowany biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy. Obecni byli również księża związani z Jasną Górką, którzy przybyli do sanktuarium wspólnie z pieszymi pielgrzymkami. Po Mszy św. miała miejsce procesja wokół sanktuarium na Jasnej Górce.

Reklama
Reklama

Ukoronowany obraz został namalowany przez Błażeja Luksa w Częstochowie. Ufundowała go w 1871 roku Franciszka Witkowska.


jg / Ślemień

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite