Nasze projekty

Jak wyglądają przygotowania do ŚDM w woj. mazowieckim?

Darmowe przejazdy i wstęp do instytucji kultury oraz opracowanie specjalnego poradnika dla młodych pielgrzymów - to niektóre z rekomendacji wojewody mazowieckiego, zrealizowane w związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się 25 lutego drugie posiedzenie zespołu koordynującego przygotowania do tego wydarzenia z udziałem przedstawiciele władz samorządowych i mazowieckich diecezji.

Podczas spotkania przedstawiciele ośmiu diecezji, leżących na terenie województwa mazowieckiego, zaprezentowali stan przygotowań do przyjęcia pielgrzymów w ramach tzw. Dni w Diecezji, poprzedzających centralne obchody ŚDM Kraków 2016.

Reklama
Reklama

Archidiecezja warszawska spodziewa się przyjazdu ponad 20 tys. młodzieży z 49 krajów. Blisko 70 proc. osób będzie spoza strefy Schengen. Z kolei diecezja warszawsko-praska oczekuje 10 tys. pielgrzymów. Pomagać im będzie ponad tysiąc wolontariuszy, należących do czterech zespołów (obu diecezji, miasta stołecznego oraz Centrum Myśli Jana Pawła II). Łącznie do wszystkich diecezji mazowieckich przybędzie prawie 50 tys. pielgrzymów.

Reklama
Reklama

Diecezjalni organizatorzy pozostają w stałym kontakcie z samorządami i służbami, tak aby umożliwić zapewnienie stosownej obsady medycznej, wyżywienia i transportu. Dużym wyzwaniem będzie koordynacja przejazdu do Krakowa. Większość osób deklaruje chęć transportu kolejowego.

Obecni podczas spotkania przedstawiciele przewoźników zapewnili, że zrobią wszystko, aby sprawnie przewieźć pielgrzymów. Na tory wyjedzie więcej składów, dostosowana zostanie częstotliwość kursowania pociągów, a prace remontowe na trasach będą w tym okresie ograniczone do niezbędnego minimum.

Reklama

W spotkaniu w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie udział wzięli: wojewoda Zdzisław Sipiera, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski, wicewojewoda Sylwester Dąbrowski i zastępca prezydenta Warszawy Jarosław Jóźwiak.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 26 lipca br. w Krakowie. Udział może w nich wziąć nawet 2 mln osób z Polski i zagranicy. Część młodzieży, zanim uda się do Krakowa na spotkanie z Franciszkiem, gościć będzie w diecezjach całego kraju. Podczas pobytu młodych pielgrzymów na Mazowszu zaplanowano m.in. Dzień Kultury i Historii, w ramach którego na Placu Piłsudskiego odbędzie się spektakl kulturalno-historyczny. Program przewiduje także Dni: Pielgrzymowania i Dzieł Miłosierdzia, Sportu, Rekreacji i Współzawodnictwa oraz Warszawskie Uwielbienie w Świątyni Opatrzności Bożej. W imprezach może uczestniczyć po 70 tys. osób.

Do głównych zadań zespołu należą m.in. koordynacja prac nad bezpieczeństwem podczas Światowych Dni Młodzieży w województwie, opracowanie koncepcji utrzymania porządku w przestrzeni publicznej oraz organizacja ćwiczeń i szkoleń mających przygotować służby, inspekcje i straże. W skład zespołu wchodzą wojewoda mazowiecki, prezydent Warszawy, dyrektorzy wydziałów Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu m.st. Warszawy, marszałek województwa mazowieckiego, komendanci policji, straży pożarnej, straży granicznej oraz dyrektorzy służb i inspekcji.


mip, MUW / Warszawa

WKLEJKAULAMELA

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę