Nasze projekty

Jak angażują się wierni i księża? Zmiany w duszpasterstwie parafialnym

Wpływ pandemii na duszpasterstwo, zaangażowanie księży i wiernych oraz troska o osoby starsze, to tematy, o których rozmawiali biskupi w kontekście przemian w duszpasterstwie parafialnym. Dyskusję wokół instrukcji "Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła" Kongregacji ds. Duchowieństwa moderował ks. Wiesław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej.

Staraliśmy się określić, jak funkcjonują parafie dzisiaj, i odpowiedzieć czy są wspólnotami – to znaczy w jaki sposób angażują się parafianie, aby tworzyć tę wspólnotę, i w jaki sposób angażują się księża. Zatem czy ksiądz też powinien czuć się parafianinem czy też nie? – powiedział KAI ks. Kamiński.

Ksiądz powinien tworzyć relacje, nie bać się spotkań, ponieważ – jak zaznaczył ks. Kamiński – watykańska instrukcja „zachęca także, byśmy wychodzili na zewnątrz, a nie tylko konserwowali istniejące struktury, bo to wyjście na zewnątrz skierowane jest do ludzi, którzy do nas nie przyjdą”.

CZYTAJ: Duszpasterskie nawrócenie parafii – watykańska instrukcja

Reklama

Kolęda ważną formą kontaktu duszpasterskiego

Biskupi podkreślali, że bardzo zależy im, aby rady duszpasterskie miały wpływ na konkretne działania parafii, ponieważ wszyscy powinni angażować się w dzieło ewangelizacji.

Na pewno jedną z ważnych form kontaktu duszpasterskiego jest wizyta kolędowa, która nie może jednak ograniczać się jedynie do pospiesznego spotkania, kojarzonego niekiedy jedynie z potrzebą złożenia ofiary na Kościół. Trzeba ją tak przemyśleć, by nie ograniczała się do stereotypowych pytań, lecz dotyczyła spraw wiary. Chcemy bowiem, by osoby do których idziemy żyły wiarą – podkreślił dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej.

Reklama

Wpływ pandemii i troska o osoby starsze

Księża biskupi zdają sobie sprawę, że pandemia koronawirusa wpłynęła znacznie na spadek uczestników niedzielnej Mszy św., zwłaszcza tych, którzy chodzili do kościoła ze względów kulturowych, tradycyjnych. Także i w tym kontekście trzeba postawić pytanie, co zrobić aby dotrzeć do tych osób, do których nie dotrze ksiądz – zaznaczył ks. Kamiński.

Parafia – jak podkreślił – powinna być także miejscem spotkania różnych pokoleń. Przyznał, że w parafii, w której jest proboszczem stworzono wolontariat młodzieży odwiedzającej osoby starsze, aby przede wszystkim z nimi rozmawiać. Głównie chodziło nam o leczenie samotności – wyjaśnił dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej. Ludzie starsi potrzebują bliskości drugiego człowieka, dlatego – jak zauważył – to konkretny sposób budowania wspólnoty.

Reklama

Można więc powiedzieć że najpierw relacja, wyjście, spotkanie. Nie chodzi jednak jednie o wspólnotę socjologiczną, lecz o wspólnotę ludzi między sobą i wspólnotę z Panem Bogiem – powiedział ks. Kamiński.

kh/Stacja7/KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę