Nasze projekty

Grekokatolicy będą się modlić za Polskę

W greckokatolickich parafiach w całej Polsce 11 listopada będą się odbywać modlitwy o błogosławieństwo Boże dla Polski. Takie zalecenie wydali biskupi tego Kościoła: abp Eugeniusz Popowicz i bp Włodzimierz Juszczak.

– W stulecie niepodległości modlimy się o to, żeby Pan Bóg błogosławił Polsce, naszej wspólnej ojczyźnie, gdzie od pokoleń przeplatają się drogi Ukraińców i Polaków, wiernych łacińskich i grekokatolików – powiedział KAI abp Eugeniusz Popowicz, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce. – Nasz Kościół podjął decyzję o aktywnym włączeniu się, przede wszystkim modlitewnym w uczczenie tego wielkiego jubileuszu – dodał.

11 listopada grekokatolicy będą się modlić w swoich świątyniach podczas Mszy świętych oraz innych nabożeństw. Włączą się też w lokalne obchody 100-lecia niepodległości.

Kościół greckokatolicki jest najliczniejszym spośród ponad 30 katolickich Kościołów wschodnich. Liczy ok. 7 mln wiernych na całym świecie. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

Reklama
Reklama

W Polsce liczba grekokatolików jest dość trudna do oszacowania. Według danych statystycznych jest ich ponad 30 tysięcy, jednak liczba ta jest dużo wyższa ze względu na Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Polski za pracą. Z tego względu w ostatnich latach w kolejnych miastach powstają nowe ośrodki duszpasterskie, które mają zapewnić wiernym możliwość przystępowania do sakramentów i uczestnictwa w Mszy św. w obrządku bizantyjsko-ukraińskim.

Kościół greckokatolicki w Polsce tworzy metropolia przemysko-warszawska. W jej skład wchodzą dwie diecezje: archieparchia (archidiecezja) przemysko-warszawska, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz oraz eparchia (diecezja) wrocławsko-gdańska, której ordynariuszem jest bp Włodzimierz Juszczak. Większość wiernych zamieszkuje województwa: podkarpackie, małopolskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie.


KAI

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę