Nasze projekty

Dziś w Opolu „zaległa” Msza Krzyżma

Z 8-tygodniowym poślizgiem w Opolu odprawiana dziś jest "zaległa" Msza Krzyżma, która z powodu epidemii i ograniczeń w liczbie uczestników liturgii nie odbyła się w Wielki Czwartek. Biskup opolski Andrzej Czaja wybrał na nią Święto Chrystusa Najwyższego Kapłana przypadające dzisiaj i zaprosił do udziału wszystkich kapłanów,

W związku ze zniesieniem „metrażowych” ograniczeń liczby uczestników liturgii, Biskup Opolski zaprasza do udziału w niej nie tylko dziekanów rejonowych i dziekanów dekanatów, ale wszystkich chętnych kapłanów. Uroczystość rozpoczęła się o 10:30 w opolskiej katedrze.

W innych diecezjach w Polsce Msze Krzyżma albo odbyły się normalnie i były transmitowane przez Internet, albo zostały przeniesione na 12 września.

Msza Krzyżma to uroczysta Msza Święta odprawiana we wszystkich kościołach katedralnych w Wielki Czwartek. Z powodu trwającej pandemii w tym roku data tej Mszy uległa zmianie. Podczas Mszy Krzyżma wszyscy zgromadzeni duchowni wspólnie odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Następnie ordynariusz diecezji konsekruje krzyżmo oraz pozostałe święte oleje (tj. olej chorych oraz olej katechumenów). Należy pamiętać, że poświęcone w tym dniu oleje wykorzystywane są przez cały następny rok podczas udzielania sakramentów.
Krzyżmo powstaje w wyniku połączenia naturalnej oliwy/oleju roślinnego z wonnościami (zwykle z balsamem). Namaszczenie nim jest równoznaczne z namaszczeniem Duchem Świętym. Stąd krzyżmo stosuje się zarówno przy sakramencie chrztu, jak i przy sakramencie bierzmowania oraz przy święceniach kapłańskich. Używane jest także do konsekracji ołtarza oraz całego kościoła.

Reklama
Reklama

ad, diecezja Opole/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite