Nasze projekty

Diecezja bielsko-żywiecka: Nie ma i nie będzie przyzwolenia na tuszowanie pedofilii

„W naszej diecezji nie ma i nie będzie jakiegokolwiek przyzwolenia na tuszowanie przypadków wykorzystania seksualnego osób małoletnich” – zapewnił kanclerz kurii bielsko-żywieckiej ks. Adam Bieniek w komunikacie. Duchowny przypomina, że diecezja realizuje obowiązek ujawniania pedofilii, popełnianej przez osoby duchowne, a wszystkie zgłoszone, do kurii „przypadki nadużyć wobec osób niepełnoletnich są wyjaśniane oraz procedowane”.

To odpowiedź na doniesienia medialne publikowane dotyczące przestępstwa pedofilii, popełnionego przez ks. Jana W. Komunikat ma zostać odczytany w niedzielę 21 marca br., w każdym kościele i kaplicy podczas wszystkich Mszy św.  Jego treść ma być także zamieszczona na stronach parafialnych oraz w mediach społecznościowych parafii.

„Jako wspólnota Kościoła mierzymy się z trudnymi sprawami, w tym z krzywdami wyrządzonymi osobom małoletnim przez duchownych. Trudno znaleźć słowa, które mogłyby oddać ogrom cierpienia Pokrzywdzonych i ich najbliższych. Zaświadczyć o tym mogą wszyscy bezpośrednio zaangażowani w towarzyszenie i pomoc Pokrzywdzonym i ich rodzinom, a którzy angażują się w przyjmowanie zgłoszeń, prowadzenie dochodzenia wstępnego oraz procesu karnego. Poszukiwanie sprawiedliwości nie jest nigdy tylko sprawą Pokrzywdzonego, to również obowiązek nas wszystkich, szczególnie odpowiedzialnych za funkcjonowanie naszej diecezji” – czytamy w piśmie.

„Wszystkie zgłoszone, do naszej kurii, przypadki nadużyć wobec osób niepełnoletnich są wyjaśniane oraz procedowane. Postępowanie kościelne opiera się na zasadach wydanych przez Stolicę Apostolską przy pełnej współpracy z Kongregacją Nauki Wiary w Watykanie, do której przekazujemy dokumentację dotyczącą każdej sprawy” – deklaruje diecezja.

Reklama
Reklama

„Pragniemy wszystkich zapewnić, że w naszej diecezji nie ma i nie będzie jakiegokolwiek przyzwolenia na tuszowanie przypadków wykorzystania seksualnego osób małoletnich”.

Sprawa księdza W.

Opisywana w mediach sprawa Pana Janusza, który został skrzywdzony przez ks. Jana W. została zbadana w 2014 roku, w krótkim czasie po objęciu naszej diecezji przez biskupa Romana Pindla. Natychmiast po przyjęciu zgłoszenia rozpoczęliśmy proces kościelny, który zakończył się wyrokiem skazującym zatwierdzonym przez Kongregację Nauki Wiary w Watykanie. Starając się jak najlepiej zrozumieć Pokrzywdzonego biskup Roman Pindel spotykał się z Nim, ze współczuciem wsłuchując się w Jego przeżycia oraz oferując pomoc. Jak zostało to wspomniane wcześniej ta sprawa również została przedstawiona Prokuraturze.

Kalendarium postępowania kościelnego przeciwko ks. Janowi W

6 stycznia 2014 – objęcie diecezji przez bp. Romana Pindla.

Reklama
Reklama

27 stycznia 2014 – przyjęcie zgłoszenia Pana Janusza.

14 lutego 2014 – rozpoczęcie, zgodnie z procedurami, dochodzenia wstępnego celem stwierdzenia wiarygodności zgłoszenia.

8 marca 2014 – zwolnienie ks. Jana W. z pełnionych urzędów oraz przeniesienie w miejsce odosobnienia.

Reklama

24 czerwca 2014 – decyzja Kongregacji Nauki Wiary o rozpoczęciu karnego procesu administracyjnego.

12 listopada 2014 – powołanie trybunału do przeprowadzenia karnego procesu administracyjnego.

16 kwietnia 2015 – dekret karny kończący proces administracyjny.

13 grudnia 2017 – prawomocny dekret Kolegium do spraw rekursów w sprawach zarezerwowanych Kongregacji Nauki Wiary wydany po dwóch apelacjach.

ag/Diecezja bielsko-żywiecka/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite