Nasze projekty

Diecezja bielsko-żywiecka: Nie ma i nie będzie przyzwolenia na tuszowanie pedofilii

„W naszej diecezji nie ma i nie będzie jakiegokolwiek przyzwolenia na tuszowanie przypadków wykorzystania seksualnego osób małoletnich” – zapewnił kanclerz kurii bielsko-żywieckiej ks. Adam Bieniek w komunikacie. Duchowny przypomina, że diecezja realizuje obowiązek ujawniania pedofilii, popełnianej przez osoby duchowne, a wszystkie zgłoszone, do kurii „przypadki nadużyć wobec osób niepełnoletnich są wyjaśniane oraz procedowane”.

Cathopic/quasten

To odpowiedź na doniesienia medialne publikowane dotyczące przestępstwa pedofilii, popełnionego przez ks. Jana W. Komunikat ma zostać odczytany w niedzielę 21 marca br., w każdym kościele i kaplicy podczas wszystkich Mszy św.  Jego treść ma być także zamieszczona na stronach parafialnych oraz w mediach społecznościowych parafii.

„Jako wspólnota Kościoła mierzymy się z trudnymi sprawami, w tym z krzywdami wyrządzonymi osobom małoletnim przez duchownych. Trudno znaleźć słowa, które mogłyby oddać ogrom cierpienia Pokrzywdzonych i ich najbliższych. Zaświadczyć o tym mogą wszyscy bezpośrednio zaangażowani w towarzyszenie i pomoc Pokrzywdzonym i ich rodzinom, a którzy angażują się w przyjmowanie zgłoszeń, prowadzenie dochodzenia wstępnego oraz procesu karnego. Poszukiwanie sprawiedliwości nie jest nigdy tylko sprawą Pokrzywdzonego, to również obowiązek nas wszystkich, szczególnie odpowiedzialnych za funkcjonowanie naszej diecezji” – czytamy w piśmie.

„Wszystkie zgłoszone, do naszej kurii, przypadki nadużyć wobec osób niepełnoletnich są wyjaśniane oraz procedowane. Postępowanie kościelne opiera się na zasadach wydanych przez Stolicę Apostolską przy pełnej współpracy z Kongregacją Nauki Wiary w Watykanie, do której przekazujemy dokumentację dotyczącą każdej sprawy” – deklaruje diecezja.

Reklama
Reklama

„Pragniemy wszystkich zapewnić, że w naszej diecezji nie ma i nie będzie jakiegokolwiek przyzwolenia na tuszowanie przypadków wykorzystania seksualnego osób małoletnich”.

Sprawa księdza W.

Opisywana w mediach sprawa Pana Janusza, który został skrzywdzony przez ks. Jana W. została zbadana w 2014 roku, w krótkim czasie po objęciu naszej diecezji przez biskupa Romana Pindla. Natychmiast po przyjęciu zgłoszenia rozpoczęliśmy proces kościelny, który zakończył się wyrokiem skazującym zatwierdzonym przez Kongregację Nauki Wiary w Watykanie. Starając się jak najlepiej zrozumieć Pokrzywdzonego biskup Roman Pindel spotykał się z Nim, ze współczuciem wsłuchując się w Jego przeżycia oraz oferując pomoc. Jak zostało to wspomniane wcześniej ta sprawa również została przedstawiona Prokuraturze.

Kalendarium postępowania kościelnego przeciwko ks. Janowi W

6 stycznia 2014 – objęcie diecezji przez bp. Romana Pindla.

Reklama
Reklama

27 stycznia 2014 – przyjęcie zgłoszenia Pana Janusza.

14 lutego 2014 – rozpoczęcie, zgodnie z procedurami, dochodzenia wstępnego celem stwierdzenia wiarygodności zgłoszenia.

8 marca 2014 – zwolnienie ks. Jana W. z pełnionych urzędów oraz przeniesienie w miejsce odosobnienia.

Reklama

24 czerwca 2014 – decyzja Kongregacji Nauki Wiary o rozpoczęciu karnego procesu administracyjnego.

12 listopada 2014 – powołanie trybunału do przeprowadzenia karnego procesu administracyjnego.

16 kwietnia 2015 – dekret karny kończący proces administracyjny.

13 grudnia 2017 – prawomocny dekret Kolegium do spraw rekursów w sprawach zarezerwowanych Kongregacji Nauki Wiary wydany po dwóch apelacjach.

ag/Diecezja bielsko-żywiecka/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę