Nasze projekty

Kuria bielsko-żywiecka wydała oświadczenie w sprawie bp. Rakoczego

W oświadczeniu kurii napisano, że do diecezji nie dotarły z Watykanu informacje o rozpoczęciu procesu ws. bpa Tadeusza Rakoczego. Doniesienia o procesie pojawiły się w czwartek przed południem w polskich mediach.

fot. YouTube/Grupa Medialna Południe

Według doniesień mediów biskup senior Tadeusz Rakoczy kilkanaście lat temu nie przeprowadził kościelnego dochodzenia w sprawie molestowania w dzieciństwie ministranta przez jednego z duchownych. Biskup miał spotkać się z dorosłym już mężczyzną dwa razy i wysłuchać go, nie podjął jednak żadnych działań. Niedługo później ksiądz, na którego złożono doniesienie, wykorzystał kolejne dziecko. Zareagował na to dopiero następca bp. Rakoczego, bp Roman Pindel, który zlecił dochodzenie. Obecnie na polecenie Stolicy Apostolskiej sprawą ma się zajmować metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Jak informuje ks. Mateusa Kierczak, dyrektor Centrum Informacyjno Medialnego, kuria „nie otrzymała żadnych oficjalnych informacji od Stolicy Apostolskiej dotyczących rozpoczęcia postępowania względem Biskupa Tadeusza Rakoczego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań w prowadzeniu spraw o nadużycie seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony osoby duchownej”. – Wiemy o tym, że Ofiara złożyła do Stolicy Apostolskiej skargę dotyczącą zaniedbań Biskupa Tadeusza Rakoczego. Postępowanie zlecone przez Stolicę Apostolską prowadzi zwykle metropolita. Pytania w sprawie ewentualnego postępowania prowadzonego przez Stolicę Apostolską należałoby kierować do Nuncjatury Apostolskiej – napisał w oświadczeniu kurii ks. Kierczak.

Na zakończenie w oświadczeniu pojawia się prośba ordynariusza diecezji, bpa Romana Pindla „o zgłaszanie wszelkich ewentualnych nadużyć do wyznaczonego w diecezji Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, ks. Klaudiusza Dzikiego”. Jak informuje kuria, każde takie zgłoszenie przyjmowane jest „z należytą uwagą i troską o ochronę dobra osoby pokrzywdzonej”.

Reklama
Reklama

os, KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę