Nasze projekty

Bp Milewski: To nie jest łatwy czas dla Kościoła

Ufam, że ten kryzys będzie oczyszczający i ufam, że z tego wyjdzie po prostu piękny wspaniały Kościół. To nie jest łatwy czas dla Kościoła - mówił w porannej rozmowie radia RMF biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski.

Robert Mazurek przeprowadził dziś rozmowę z Biskupem Mirosławem Milewskim. Na pytanie czy Kościół jest obecnie w kryzysie, biskup odpowiedział:

– Panie redaktorze, to nie jest łatwy czas dla Kościoła, rzeczywiście, dużo jest teraz rzeczy trudnych, smutnych. I w jakimś sensie ja mogę powiedzieć tak, że Kościół kroczy od kryzysu do kryzysu, kryzysu który – ufam, że ten kryzys będzie oczyszczający i ufam, że z tego wyjdzie po prostu piękny wspaniały Kościół – taki, jakiego życzyłby sobie Chrystus. I tak sobie myśląc o kryzysach przypominam sobie obraz który, daje do myślenia i mnie głęboko porusza – ten chyba najpoważniejszy kryzys z początków Kościoła – myślę tutaj chociażby o takich wydarzeniach jak zdrada Judasza, jednego z Dwunastu. Jako socjolog mogę powiedzieć tyle – 8,33 proc. wśród pierwszych Apostołów, pierwszych biskupów, zdradziło. To kroczenie od kryzysu do kryzysu to jest tak naprawdę kroczenie od Wielkanocy do Wielkanocy.

Robert Mazurek zapytał również biskupa o sytuację w jego własnej diecezji – płockiej, której biskup Piotr Libera zorganizował 17 września konferencję prasową na temat ochrony dzieci i młodzieży. Biskup mówił wtedy o tym, że w ciągu 11 lat pełnienia przez niego posługi w płockim Kościele ujawniono 9 przypadków pedofilii wśród duchownych. Żaden z nich nie pracuje już z dziećmi lub młodzieżą, a cześć usunięto ze stanu duchownego. Dziennikarz przytoczył słowa bp. Libery, który powiedział wówczas: „Wydałem wojnę przestępcom, egzekwowanie zasady zero tolerancji wobec duchownych było i jest moim priorytetem”.

Reklama
Reklama

– To są też moje słowa – ja stoję obok mojego biskupa, i my nie odpuścimy tej wojny z pedofilami w Kościele – odpowiedział bp Milewski.

Pełny zapis rozmowy na RMF24.pl

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite