Nasze projekty

Biskupi krytycznie o akcji „Różaniec do granic czasu”

Jak zauważyła Rada Stała Episkopatu, Fundacja "Solo Dios Basta" ponownie zaprasza do udziału w wydarzeniu, które pozbawione jest teologicznego i pastoralnego uporządkowania. „W ocenie teologów, niektóre wydarzenia, organizowane przez Fundację Solo Dios Basta, bazują m.in. na "magicznym" traktowaniu praktyk religijnych, pobożności o wyłącznie pokutnym charakterze, błędnych interpretacjach słowa Bożego, apokaliptycznej wizji historii i świata, a także na wybranych prywatnych objawieniach” – czytamy w Komunikacie.

Podczas czwartkowego posiedzenia Rada Stała Episkopatu zwróciła uwagę na nieuzgodnione z Konferencją Episkopatu Polski działania Fundacji „Solo Dios Basta”. Fundacja zaplanowała na noc sylwestrową kolejną inicjatywę modlitewną, „Różaniec do granic czasu”. W ramach akcji w parafiach ma się odbywać sylwestrowe czuwanie wiernych podczas nocnej adoracji Najświętszego Sakramentu w dwóch formach do wyboru: w ramach eucharystycznej procesji ulicami naszych miejscowości lub „stacjonarnie” – w drzwiach kościoła.

Członkowie Rady Stałej podkreślili, że akcja nabiera wymiaru ogólnopolskiego, choć nie respektuje zasady Episkopatu co do sposobu planowania i organizacji wydarzeń religijnych o charakterze ogólnopolskim. Jak czytamy w komunikacie nie została ona przedstawiona w 2019 roku na forum KEP, ani zatwierdzona przez biskupów. „Konsekwencją takiego braku subordynacji jest fakt, że zarówno biskupi w diecezjach, jak i duszpasterze oraz wierni zaskakiwani są działaniami pozbawionymi jakiegokolwiek pastoralnego uporządkowania i hierarchicznego umocowania” – podaje Komunikat.

W związku z powyższym Rada Stała zaleciła „zachowanie dystansu odnośnie do działań Fundacji Solo Dios Basta„. W komunikacie znalazła się także zachęta dla duszpasterzy i wiernych świeckich „do radosnego przeżywania okresu Bożego Narodzenia, modlitwy w ramach – organizowanego 31 grudnia w wielu parafiach naszej Ojczyzny – nabożeństwa dziękczynno-przebłagalnego na zakończenie Starego Roku, a także do rozpoczęcia Nowego Roku 2021 Mszą św. 1-go stycznia, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i modlitwą zgromadzonych na świętej wieczerzy o pokój w naszej Ojczyźnie i całej ludzkiej rodzinie.”

Reklama

os, BP KEP/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite