Nasze projekty

Beatyfikacja Ulmów [PROGRAM]

10 września w Markowej odbędzie się beatyfikacja Ulmów, rodziny zamordowanej przez Niemców za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej. Publikujemy program uroczystości.

fot. wikipedia.org/domena publiczna

Beatyfikacja Ulmów zbliża się wielkimi krokami. To wielkie wydarzenie dla nas, Polaków, którzy doskonale pamiętamy karty historii, a szczególnie te XX w. To właśnie wtedy zwykła pomoc drugiemu człowiekowi, była czynem wręcz heroicznym. Ulmowie podjęli się tej próby, bohatersko ukrywali przed Niemcami żydowskie rodziny, co przypłacili życiem…

W czasie II wojny światowej Józef i Wiktoria Ulmowie ukrywali w swoim domu w Markowej dwie rodziny Żydów. Gdy hitlerowcy dowiedzieli się o tym z donosu, zamordowali 24 marca 1944 roku zarówno Żydów, jak i całą rodzinę Ulmów z szóstką małych dzieci oraz jednym nienarodzonym – Wiktora Ulma była wtedy w dziewiątym miesiącu ciąży.

Ulmów odznaczono pośmiertnie w 1995 roku tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Natomiast w 2003 roku w archidiecezji przemyskiej rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny, a 17 grudnia 2022 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów.

Reklama

Czytaj także >>> Ulmowie. Historia bohaterskiej rodziny

Beatyfikacja Ulmów odbędzie się w niedzielę 10 września w Markowej na Podkarpaciu. Mszy świętej z obrzędem beatyfikacji będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt dykasterii spraw kanonizacyjnych. W przededniu beatyfikacji Ulmów 9 września w Markowej odbędzie się Podkarpackie Święto Młodzieży.

Beatyfikacja Ulmów program

SOBOTA 9 WRZEŚNIA

Reklama

PODKARPACKIE ŚWIĘTO MŁODZIEŻY Z RODZINĄ ULMÓW W MARKOWEJ

godziny poranne i popołudniowe – program formacyjny dla młodzieży zrzeszonej w formalnych grupach duszpasterskich i ruchach młodzieżowych

od godz. 13:00 do godz. 17:30 – program integracyjny i modlitewny dla wszystkich ludzi młodych (tańce integracyjne, koncerty, konkursy, prezentacje)

Reklama

godz. 18:00 koncert „Nie ma większej miłości” (J 15.13)

Czytaj także >>> Czego uczą mężów i żony Wiktoria i Józef Ulmowie?

NIEDZIELA 10 WRZEŚNIA

BEATYFIKACJA ULMÓW W MARKOWEJ

godz. 8:00 występ diakoni muzycznej archidiecezji przemyskiej wprowadzający w tematykę uroczystości

godz. 9:20 modlitwy i komentarze liturgiczne

godz. 10:00 msza święta z obrzędem beatyfikacji rodziny Ulmów

godz. 12:00 połączenie z Watykanem i modlitwa Anioł Pański

godz. 12:15 program słowno-muzyczny w oczekiwaniu na możliwość opuszczenia sektorów

godz. 16:00 modlitwa na cmentarzu w Jagielle, gdzie zostali pochowani Żydzi, zamordowani wraz z rodziną Ulmów

kh, ulmowie.pl/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę