Nasze projekty

Abp Szal apeluje do diecezjan przed beatyfikacją Ulmów: otwórzmy nasze domy i serca

Metropolita przemyski abp Adam Szal apeluje do diecezjan o to, by - w miarę możliwości mieszkaniowych - przyjęli pod swój dach pielgrzymów, którzy przyjadą na beatyfikację rodziny Ulmów.

fot. ulmowie.pl/Family News Service

Małżeństwo Ulmów, oraz ich siedmioro dzieci, zamordowali niemieccy żandarmi w 1944 r. za ukrywanie Żydów. 10 września w Markowej na Podkarpaciu cała rodzina zostanie beatyfikowana.

Metropolita przemyski wystosował specjalny komunikat, który będzie odczytywany w niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji przemyskiej.

Abp Szal zaznacza, że wrześniowa beatyfikacja będzie wydarzeniem istotnym dla całego Kościoła w Polsce, które Bóg pozostawia obecnemu pokoleniu jako dar i zadanie. “Wierzymy bowiem, że również w dzisiejszych czasach możemy i powinniśmy być apostołami heroicznych postaw chrześcijańskich, kształtowanych mocą nauki płynącej z Ewangelii” – stwierdził hierarcha.

Reklama

„Pielgrzymujmy razem do Markowej”

Metropolita przemyski zaprasza “wszystkich ludzi dobrej woli”, a zwłaszcza młodzież i dzieci pierwszokkomunijne do wspólnego, rodzinnego przeżycia uroczystości beatyfikacyjnej Rodziny Ulmów. Prosi też o zgłaszanie swojego udziału w pielgrzymce do końca lipca u miejscowego księdza proboszcza. “Pielgrzymujmy razem do Markowej, upraszając świętość naszych rodzin” – pisze abp Szal.

ZOBACZ TEŻ: Jest już gotowa pieśń na beatyfikację rodziny Ulmów. Autorka tekstu: bałam się, że nie podołam

W komunikacie zachęca jednocześnie do organizowania parafialnych i dekanalnych wyjazdów na beatyfikację, a jeżeli to będzie niemożliwe – do przeżywania tego wydarzenia w duchowej łączności dzięki różnym transmisjom. Zaprasza też do udziału w wydarzeniach kulturalno-religijnych, planowanych w sobotę, w przededniu beatyfikacji.

Reklama

Biskup apeluje do diecezjan

Do wszystkich diecezjan hierarcha apeluje o to, by – w miarę możliwości mieszkaniowych – przyjęli pod swój dach pielgrzymów przybywających na uroczystość beatyfikacyjną.

Otwórzmy nasze domy i serca na wspólne spotkania i świętowanie, przeżywane w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego. Jeśli pielgrzymi przybywają do miejsc noclegowych znajdujących się w Waszych parafiach, przywitajcie ich serdecznie i okażcie stosowną pomoc” – zachęca metropolita przemyski.

PRZECZYTAJ: Kiedy obchodzone będzie liturgiczne wspomnienie rodziny Ulmów?

Reklama

Na zakończenie abp Adam Szal zwraca się do wiernych o podjęcie starań o to, by wiedza o rodzinie Ulmów dotarła do jak najszerszego kręgu ludzi w Polsce i za granicą.

Beatyfikowane będzie również dziecko nienarodzone

Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie w czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro dzieci – Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.

W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.

Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów na etapie diecezjalnym zakończył się w 2008 r. 17 grudnia ub. roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny. Ich beatyfikacja – 10 września w Markowej – będzie pierwszym w historii przypadkiem, kiedy do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym jeszcze nienarodzone dziecko.

ZOBACZ: Kto wydał rodzinę Ulmów? „Nie ma pewnych dowodów”

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę