Nasze projekty

W Ogrodach Watykańskich zostanie posadzona jabłoń bł. rodziny Ulmów

Jak wyznał papież Franciszek, uroczystość posadzenia jabłoni, zaszczepionej przez błogosławionego Józefa Ulmę odbędzie się w związku z 80. rocznicą śmierci błogosławionej rodziny Ulmów.

fot. Luis Ángel Espinosa, LC/Cathopic/wikipedia.org/domena publiczna

Szczególne pozdrowienia dla delegacji z Podkarpacia skierował papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Jego słowa odczytał papieski współpracownik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. 

Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich, w szczególności delegację z Podkarpacia, przybyłą w związku z 80. rocznicą śmierci błogosławionej rodziny Ulmów. Z tej okazji odbędzie się w Ogrodach Watykańskich uroczystość posadzenia jabłoni, zaszczepionej przez błogosławionego Józefa Ulmę. Wszystkim z serca błogosławię – powiedział papież.

Na zakończenie audiencji generalnej, abp Adam Szal, metropolita przemyski, wręczył Franciszkowi książkę o bł. Rodzinie Ulmów.

Reklama

Papieską katechezę streszczono także po polsku:

W cyklu katechez na temat wad i cnót dziś dochodzimy do ostatniej – pychy. Pycha to wywyższanie się, zarozumiałość, próżność. Człowiek pyszny myśli, że jest bardziej wartościowy niż w rzeczywistości; gardzi innymi, uważając ich za gorszych. Pycha rujnuje ludzkie relacje, zatruwa poczucie braterstwa. Kryje się w niej roszczenie, żeby być jak Bóg. To grzech pierwszych rodziców, opisany w Księdze Rodzaju. Jezus w Ewangeliach napominał, by nigdy nie osądzać. Miał On do czynienia z wieloma ludźmi pysznymi. Piotr obnosił się ze swoją wiernością: „Choćby Cię wszyscy opuścili, ja Ciebie nie opuszczę!”. Wkrótce jednak doświadczy, że jest, jak inni, bojaźliwy w obliczu śmierci. „Inny Piotr” – który już nie podnosi głowy, ale gorzko płacze – zostanie uzdrowiony przez Jezusa. Zbawienie przychodzi przez pokorę – to prawdziwe lekarstwo na każdy przejaw pychy. Wykorzystajmy zatem ten Wielki Post do walki z naszą pychą.

Reklama

ZOBACZ: Franciszek: zbawienie przychodzi przez pokorę, prawdziwe lekarstwo na każdy akt pychy

W dzisiejszej audiencji udział wzięli metropolita przemyski, abp Adam Szal, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, p. Grażyna Ignaczak-Bandych, Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, Mateusz Szpytma, delegacja województwa podkarpackiego: przedstawiciele Samorządu Województwa Podkarpackiego, na czele z Marszałkiem Województwa p. Władysławem Zenonem Ortylem, Przewodniczącym Sejmiku Województwa p. Jerzym Borczem i Radnymi Województwa; Schola Cantemus Domino działająca przy Centrum Formacji Liturgicznej diecezji bydgoskiej, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy. 

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę