Nasze projekty

Abp Ryś: Przede mną nowe zadania

Abp Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy świętej dla wolontariuszy posługujących w tym roku na łódzkiej Arenie Młodych. We wstępie do Liturgii odniósł się do powołania go na stanowisko administratora apostolskiego w diecezji kaliskiej.

W pierwszej kolejności abp Ryś przeprosił młodych, że nie może z nimi zostać na całym spotkaniu. – Mogę być z Wami tylko na Eucharystii. Tak się podziało, że dziś w południe zostały mi powierzone nowe obowiązki. Przez kilka najbliższych miesięcy mam łączyć bycie arcybiskupem łódzkim z byciem administratorem apostolskim w Kaliszu – wyjaśnił abp Ryś. Powiedział także, że nie wyobrażał sobie nie być z młodymi i że odprawi w ich intencjach Mszę Świętą.

25 czerwca abp Ryś decyzją Papieża został mianowany administratorem diecezji kaliskiej sede plena. Termin ten oznacza, że bp Edward Janiak nadal jest biskupem diecezji kaliskiej, ale nie sprawuje w niej żadnej władzy. Wszelkie decyzje administracyjne będzie podejmował abp Grzegorz Ryś. – Jak się domyślacie to nie była taka prosta decyzja – przyznał metropolita i dodał, że wymaga ona od niego teraz „konkretnych decyzji, których nie można odkładać na dłuższy czas”. Zaznaczył też, że już zaczął rozmowy i konsultacje w tej sprawie.

Odnosząc się do czwartkowej Ewangelii abp Ryś powiedział, że „Pan Bóg ma zawsze odpowiedzi na nasze potrzeby” i że jest to ewangelia mocno odnosząca się do posługi wolontariuszy. Ta ewangelia opowiada o osobach, które wiele zrobiły dla Jezusa, nierzadko mając przekonanie, że wszystko to było działaniem w imię Jezusa. Metropolita zauważył jednak, że nie wystarczy czynić coś w imię Jezusa. – Jezus poszukuje z nami intymnej relacji, a nie trzymania na dystans. W ten sposób można krzywdzić Pana Jezusa. „Jezusa krzywdzi ten, kto w Jego imię nie wiadomo co robi, a Jego samego trzyma na dystans i robi wszystko, aby uniknąć takiej jedności i komunii, która jest między najbliższymi osobami – mówił Metropolita Łódzki.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite