Nasze projekty

Abp Ryś: Jezus patrzy w serce człowieka. Tam zaczyna się posłuszeństwo woli Bożej

"Najtrudniejszą ofiarą dla człowieka jest pełnienie woli Boga. Ale kto pełni wolę Bożą, jest krewnym Jezusa" - powiedział abp Grzegorz Ryś w czasie porannej mszy w domu biskupów łódzkich.

fot. EpiskopatNews / Flickr

W święto świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa abp Grzegorz Ryś nawiązując do czytań, zachęcił uczestniczących w liturgii do pełnienia woli Bożej. Powiedział, że ten temat jest niejako „refrenem” całej dzisiejszej Liturgii Słowa. Ofiarą arcykapłana Jezusa jest pełnienie woli Boga – radykalne, aż po oddanie swojego ciała, aż po własną śmierć. To, co jest istotą tej ofiary, to posłuszeństwo – ono odwraca to, co się wydarzyło w grzechu pierworodnym, czyli nieposłuszeństwo – wyjaśnił abp Grzegorz Ryś. Podkreślił, że nie chodzi tylko o to, co Jezus składa w ofierze, ale przede wszystkim o to, w jakiej postawie to robi, a chodzi o postawę posłuszeństwa.

Metropolita zauważył, że posłuszeństwo jest nieraz „trudną ofiarą, ale do niej jesteśmy wezwani wewnątrz Chrystusowego kapłaństwa”. W dodatku Jezus mówi, że kto pełni wolę Boga, jest Jego krewnym – jego siostrą, bratem, matką. Warto zwrócić uwagę, że zanim Jezus to powiedział, spojrzał wokół siebie, a patrząc wokół siebie, patrzy w serca ludzi. Posłuszeństwo musi sięgnąć serca.

Abp Ryś zwrócił także uwagę, że matka i bracia Jezusa stali w tym czasie „na zewnątrz” i tam chcieli „wyciągnąć” Jezusa. Pytanie jest, czy wejdą do środka, a ważniejsze pytanie – co będą przeżywać w swoim wnętrzu – powiedział i zachęcił, by Słowo Boże „prześwietliło nas i pokazało istotę posłuszeństwa, która została w nas złożona w momencie Chrztu”. Jesteśmy krewnymi Jezusa, gdy pełnimy wolę Bożą – zakończył rozważanie abp Ryś.

Reklama
Reklama

os/Stacja7

 

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę