Nasze projekty

Abp Ryś: co innego jest czytać o Bogu, a co innego jest się w Nim poruszać

O obecności i przebaczeniu, które prowadzi nas do doświadczenia miłości Boga mówił w swoich rozważaniach do Słowa Bożego abp Grzegorz Ryś podczas porannej mszy w domowej kaplicy. "Bóg posłał Syna jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy" - mówił metropolia łódzki.

Abp Ryś pytał w swojej homilii co to znaczy znać Boga? W pierwszym czytaniu św. Jan wyjaśnia, że „ten zna Boga kto kocha i kto daje się Jemu kochać”. Słowo umiłowani jest pięć razy użyte w tym tekście Jana. Chce on nam przez to pokazać, że jesteśmy kochani przez Boga i to jest z całą pewnością w relacjach z Bogiem absolutnie kluczowe doświadczenie– mówił abp Ryś.

Dalej w swoich rozważaniach metropolita łódzki mówił o dwóch wymiarach, które pokazują nam jak Bóg nas kocha. Pierwszy to taki, że Bóg zesłał Syna. To znaczy, że Bóg jest blisko i jest obecny. To znak Jego miłości, że przyszedł. Można komuś mówić godzinami, że się go kocha, a nigdy go nie odwiedzić i nie mieć dla niego czasu. Bóg w Jezusie Chrystusie wchodzi w mój świat. To pierwszy wymiar miłości Boga – obecność – wyjaśniał abp Ryś.

Drugim wymiarem, który ukazuje nam miłość Boga to przebaczenie uprzednie. Bóg posłał Syna jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy. To jest takie przebaczenie, które Boga kosztuje, które jest ofiarne. Dopiero jak to usłyszymy i jak się na takie doświadczenie Boga otwieramy, to sensowne staje się przykazanie: miłujmy się. Co innego jest czytać o Bogu, a co innego jest się w Nim poruszać, w tej rzeczywistości jaką On jest. Poruszać się wewnątrz Niego to znaczy kochać, najpierw mając doświadczenie, że jestem przez Niego kochany – powiedział duchowny.

Reklama
Reklama

ZOBACZ TEŻ: Bp Solarczyk po ponad 20 latach kończy pracę katechety. “Jest trochę smutku”

kh/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę