Nasze projekty

Abp Jędraszewski: każde dziecko jest narodowym skarbem

"Dziecko jest skarbem. Najpierw swoich rodziców. Ale dziecko jest także skarbem narodu" – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie poświęcenia nowego żłobka i przedszkola w Szerzynach.

fot. Archidiecezja Krakowska/Flickr

W homilii abp Jędraszewski przywołał ewangeliczną opowieść o powołaniu Piotra, którego wiara – jak podkreślił – dojrzewała napotykając nowe wyzwania m.in. wtedy, gdy Jezus oburzył się, jak uczniowie zabraniali przynosić do niego dzieci. Metropolita krakowski zaznaczył, że Jezus z postawy dziecka uczynił wzorzec postawy uczniów: „Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w Królestwie niebieskim. I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje”.

Przyjąć drugiego człowieka tak, jak przyjmuje się dziecko. Być tak prostego i otwartego serca, jak ma dziecko – pełne ufności, zwłaszcza wobec swoich najbliższych, wobec swojej mamy i swojego taty. Być takim człowiekiem to znaczy być wielkim w Królestwie niebieskim – mówił abp Jędraszewski.

Nawiązując do poświęcenia nowego żłobka i przedszkola, które nastąpiło po mszy świętej, metropolita krakowski zwrócił uwagę na problem demografii w Europie oraz w Polsce. Dziecko jest skarbem. Najpierw swoich rodziców. Ale dziecko jest także skarbem narodu – mówił dodając, że każde dziecko uważane jest za nadzieję i błogosławieństwo dla narodu.

Reklama

„Miłość do każdego rodzącego się życia”

Abp Jędraszewski zaznaczył, że niektóre środowiska podważają rozumienie dziecka jako skarbu ojczyzny oraz podkreślił rolę programów państwowych, które promują dzietność. Zauważył, że do zrozumienia takiej postawy potrzeba mieć serce na sposób dziecka, które rozumie przesłanie Ewangelii i w jej świetle próbuje urzeczywistniać swoje życie małżeńskie, rodzinne i swoje obowiązki wobec ojczyzny.

Nie interes własny, zimne kalkulacje, duch liberalizmu, ale miłość – najpierw do Boga – dawcy życia, a potem miłość do każdego rodzącego się życia i troska o każde dziecko sprawia, że możemy z większą ufnością patrzyć w przyszłość, w autentyczne dobro naszego narodu – mówił arcybiskup, zachęcając do modlitwy o nawrócenie serc dorosłych, aby były na wzór tych dziecięcych.

Aby przemieniali swoje serca i umieli wyznać, najpierw w głębi własnych sumień, a potem w konkretnym działaniu, że każde dziecko to Boży dar, to wielki skarb, to nasze wspólne narodowe bogactwo – zakończył.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Franciszek: Jezus nie chce być bohaterem historii, ale twojego dzisiaj

KAI, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę