Nasze projekty

8 września emisja dokumentu o kard. Wyszyńskim

– Autorom udało się to, co jest niezwykle trudne: pokazać świętość człowieka w normalności – powiedział o filmie "Ojciec i Pasterz - Kardynał Stefan Wyszyński" kard. Nycz. Dokument wyemituje 8 września wieczorem TVP1.

„Ojciec i Pasterz – Kardynał Stefan Wyszyński” to unikalny dokument poświęcony osobie i nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Prace nad produkcją trwały niemal 3 lata, a jej twórcy pokonując tysiące kilometrów odbyli dziesiątki rozmów, głównie z osobami, które znały Prymasa osobiście. Rozmowy rozszerzono z czasem o osoby, które zawodowo zajmują się dziełem życia tytułowego bohatera.

Pokaz specjalny filmu odbył się 3 sierpnia w siedzibie Arcybiskupów Warszawskich z okazji rocznicy urodzin Prymasa. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powiedział, że jest to jeden z najlepszych filmów o Prymasie Tysiąclecia, jakie do tej pory powstały.

Autorzy dokumentu byli praktycznie we wszystkich miejscach związanych z życiem i pracą kard. Wyszyńskiego. W filmie posłuchać będzie można świadectw m.in. kardynałów Kazimierza Nycza i Stanisława Dziwisza, o. Jerzego Tomzińskiego (ponad 100-letniego wielokrotnego przeora i generała zakonu Paulinów) , o. Leona Knabita, Anny Rastawickiej, sióstr nazaretanek z Komańczy, Petera Rainy, abp. Józefa Michalika oraz historyków Kościoła prof. Jana Żaryna i prof. Pawła Skibińskiego, a także wielu innych osób. Są to unikalne świadectwa czasów i relacji z niezwykłą osobą i jej nauczaniem. Co ciekawe, w filmie wykorzystano zaledwie drobną część wszystkich zrealizowanych nagrań, więc autorzy projektu stworzyli stronę internetową towarzyszącą filmowi, na której zamieszczane będą pełne wersje rozmów ze świadkami życia i pracy Prymasa. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.ojciecipasterz-wyszynski.pl

Reklama
Reklama

Obok ważnych i przełomowych wydarzeń, związanych z uwięzieniem czy przygotowaniem obchodów Milenium Chrztu Milenijnych film pokazuje również, gdzie kard. Wyszyński lubił wypoczywać, co jeść i jak wyglądał jego zwykły dzień pracy. Dzięki dokumentowi dowiedzieć się można także m.in., kto za życia Prymasa zdobył nielegalnie jego relikwie, przewidując jego świętość i jakie były ostatnie słowa Prymasa przed śmiercią.

Widzowie zobaczą też m.in. unikalną scenę koronacji Matki Bożej Ludźmierskiej, gdy figurze wypada berło i łapie je Karol Wojtyła, a Prymas Wyszyński mówi mu: „Karolu, może to znak, że kiedyś Ty będziesz sternikiem Kościoła na Ziemi”. Twórcy zamieścili w filmie również niepublikowaną dotąd scenę, gdy w czasie audiencji generalnej Jan Paweł II klęka przed swoim przyjacielem Stefanem Wyszyńskim.

Film zawiera wiele niepublikowanych do tej pory zdjęć archiwalnych, zdobytych z różnych źródeł. Nie brakuje także fragmentów homilii Prymasa, które pokazują, jak aktualne jest w dalszym ciągu jego nauczanie. – Chodzi o to, żeby niezwykła aktualność i mądrość słów Prymasa dotarła do Polaków żyjących tu i teraz – mówi w filmie Kard. Nycz. Twórcy zachęcają natomiast do obejrzenia dokumentu, mówiąc, że „rodacy kard. Wyszyńskiego powinni wiedzieć kim był, co zrobił dla Polski i świata oraz o czym nauczał Prymas Tysiąclecia”. – Bez niego prawdopodobnie nie upadłby tak szybko Komunizm w Polsce i – jak powiedział Jan Paweł II – nie byłoby na stolicy Piotrowej Papieża Polaka – mówią twórcy.

Reklama
Reklama

Jak wyjaśnia reżyser filmu Piotr Górski, pomysł zrobienia filmu dokumentalnego wypłynął z dyskusji o tym, czy Prymas był kostycznym i pomnikowym „Księciem Kościoła” czy też może miał także swój ludzki, codzienny wymiar. Dwa lata przed ogłoszeniem beatyfikacji zadecydowano, by utrwalić wspomnienia żyjących jeszcze nielicznych osób, które z Prymasem pracowały. Pierwotnie chodziło o zapisanie wspomnień dla przyszłych pokoleń. Przy okazji premierowej projekcji Piotr Górski podkreślił, że pomysł stworzenia filmu spotkał się z otwartością i życzliwością. – Na hasło: Wyszyński, otwierają się wszystkie drzwi i świecą się oczy – powiedział reżyser.

Filmowi towarzyszy książka Anny Rastawickiej „Ten zwyciężą kto miłuje”, wydana przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego – oraz piosenka „Czas to miłość” w wykonaniu Aleksandry Smerechańskiej, finalistki „Voice of Poland”.

Premiera filmu – 8 września (wtorek) na kanale TVP1, o godz. 21. Film dostępny będzie także na platformie TVP VOD.

Reklama

Teledysk do filmu o Prymasie Tysiąclecia

We wtorek 8 września o godz. 21:00 TVP1 wemituje film "Ojciec i Pasterz – Kardynał Stefan Wyszyński" w reżyserii Piotra Górskiego. Zamieszczamy teledysk do filmu.

Posted by Archidiecezja Warszawska on Wednesday, September 2, 2020

os, KAI, archwwa.pl/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite