Nasze projekty

39 lat temu wprowadzono stan wojenny. W całej Polsce modlitwy za ofiary

Za ofiary stanu wojennego w 39. rocznicę jego wprowadzenia przez władze komunistyczne będą się modlić wierni w całym kraju oraz w ośrodkach polonijnych zagranicą.

fot. Wikipedia

13 grudnia 2020 r. przypada 39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, który trwał do 22 lipca 1983 r. Stan nadzwyczajny, wprowadzony niezgodnie z konstytucją przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, doprowadził do internowania ponad 10 tys. działaczy opozycji antykomunistycznej. Tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Blisko 100 osób straciło życie. Ofiarami brutalnych represji było m.in. 9 górników z kopalni „Wujek”, którzy zginęli podczas pacyfikacji strajku 16 grudnia 1981 r. 6 grudnia 2002 roku Sejm RP przez aklamację uchwalił dzień 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Modlitwy w całej Polsce

W ramach upamiętnienia represji stanu wojennego modlitwy i inicjatywy historyczne odbędą się w całym kraju. Obchody będą skromne ze względu na obostrzenia związane z trwającą epidemią.

Msza św. za ofiary stanu wojennego zostanie odprawiona o godz 11.00 w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Następnie przedstawiciele Stowarzyszenia Godność, Federacji Młodzieży Walczącej, NSZZ Solidarność i kombatantów AK złożą kwiaty i zapalą znicze pod pomnikiem pierwszej ofiary stanu wojennego w Gdańsku, śp. Antoniego Browarczyka. Przedstawiciele IPN złożą kwiaty przed pomnikiem Poległych Stoczniowców na placu Solidarności, oddadzą również hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

Reklama

O godz. 16.30 w katedrze na Wawelu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawi Mszę św. w 39. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Od 13 grudnia do 13 stycznia w Wieliczce (przed budynkiem Archiwum IPN) dostępna dla zwiedzających będzie wystawa „Tu rodziła się Solidarność”.

Na Jasnej Górze Msza święta zostanie odprawiona o godz. 15.30 w kaplicy Matki Bożej. Po Eucharystii nastąpi zapalenie zniczy ustawianych w kształcie krzyża w al. Sienkiewicza. Na uroczystości zaprasza Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ Solidarność.

Przez kilka dni w intencji ofiar stanu wojennego będą się modlić przed obrazem Matki Bożej Solidarności górale z Podhala. – W ten trudny czas powitamy ikonę Matki Bożej Częstochowskiej – Patronki Robotników Ludzi Solidarności. Będziemy też modlić się za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki i jego relikwii, który uczy nas jak „zło dobrem zwyciężać”. Mamy nadzieję, że wspólne trwanie na modlitwie i refleksji przez nadchodzące dni stanie się dla nas znakiem budowania wspólnoty, w której wspólnie będziemy odpowiedzialni za nasze miejsca pracy i za ojczyznę – mówi KAI Leszek Jankowski z NSZZ „Solidarność”.

Reklama

Obraz powstał w 1984 r., a jego autorem jest malarz Artur Chaciej z Podlasia. Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek M.B. Częstochowskiej stanowi biało czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze: Poznań 1956, Gdańsk 1970, Radom 1976, Gdańsk 1980 oraz stan wojenny – 13 grudnia 1981. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości.

Najmniejszy z nich otrzymał bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Drugi, nieco większy obraz, trafił do kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Największy z nich związkowcy podlaskiej Solidarności przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r. jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny.

W Bydgoszczy kwiaty będą składane pod tablicą internowanych w więzieniu Potulice. W kościele oo. jezuitów odprawiona zostanie także Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego. W obu wydarzeniach wezmą udział działacze Stowarzyszenia Represjonowanych oraz IPN Bydgoszcz.

Reklama

TVP Polonia transmitować będzie w niedzielę o godz. 13.00 Mszę św. pod przewodnictwem metropolity białostockiego abp. Tadeusza Wojdy z kościoła pw. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli, miejscowości związanej z młodością ks. Jerzego Popiełuszki. Przy parafii znajduje się Izba Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, a w jej zbiorach pamiątki po kapłanie, m.in. jego portrety, zdjęcia oraz legitymacja szkolna.

W Białymstoku zaplanowano złożenie kwiatów przed pomnikami związanymi z upamiętnieniem ofiar stanu wojennego, m.in. przy Areszcie Śledczym (ul. Kopernika) – w miejscu przetrzymywania internowanych, w Suwałkach – przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki i przy Dębie Wolności, w Łomży – przy tablicy pamiątkowej w katedrze pw. św. Michała Archanioła.

W Dniu Pamięci Ofiar Stanu Wojennego szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złoży kwiaty na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przy grobie legendarnego kapelana ludzi pracy mają pojawić się także inni przedstawiciele władz państwowych.

Na placu Piłsudskiego w Warszawie do 21 grudnia prezentowana będzie plenerowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Stan wojenny 1981–1983”. Ekspozycja została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, prezentuje najważniejsze informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL.

W Rzeszowie uroczysta Msza św. za Ojczyznę i ofiary stanu wojennego zostanie odprawiona w kościele farnym o godz. 18.00, a po niej zaplanowano składanie kwiatów i zapalenie zniczy pod krzyżem misyjnym.

W Szczecinie główne uroczystości odbędą się pod bramą Stoczni Szczecińskiej. O godz. 12.00 w katedrze pw. św. Jakuba Apostoła Mszy św. za Ojczyznę przewodniczyć będzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Polonia zagraniczna także modli się za ofiary represji

Ofiary stanu wojennego zostaną jak co roku upamiętnione także wśród Polaków żyjących poza granicami kraju.

Stowarzyszenie Obrońców Krzyża w Paryżu zaprasza wszystkich rodaków na uroczystą Mszę św. w 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Zostanie ona odprawiona 13 grudnia o godz. 11:00 w kościele Wniebowzięcia NMP na Concorde. Po Mszy św. zebrani udadzą się na Plac Inwalidów, aby złożyć kwiaty na płycie Solidarności. Organizatorzy, na czele z prezes Stowarzyszenia Jolantą Marią Dźwigała, zachęcają do zabrania z sobą polskich flag.

Stowarzyszenie Polskich Kombatantów we Francji – Ognisko Toulouse także zaprasza na Mszę św. w 39. rocznicę wybuchu stanu wojennego w Polsce. Odbędzie się ona 13 grudnia o godz. 9:30 w kościele polskim St André.

„Serdecznie zapraszamy i prosimy o wspieranie myślą i modlitwą naszą Ojczyznę i Naród, szczególnie w aktualnie trudnej sytuacji, w której są wstrząsani, pozostawieni samym sobie w strachu, wystawiani na konfrontacje i podziały” – napisano w zaproszeniu na uroczystości.

ah, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę