Nasze projekty

300 lat od ogłoszenia św. Józefa patronem Krakowa

Niewielu krakowian pamięta o tym patronie miasta. Dziś mija właśnie 300 lat od ogłoszenia św. Józefa patronem Krakowa i oddania miasta pod jego opiekę. W kościele Karmelitów przy ulicy Karmelickiej zostanie odsłonięta wieczorem tablica upamiętniająca to wydarzenie. O szczególnej opiece św. Józefa krakowianie przekonali się w 1678 roku, w czasie panującej w mieście zarazy

Mieszkańcy oddali się pod opiekę świętego, a w podzięce za ocalenie od śmierci zaczęli składać wota – przypomniał karmelita bosy Piotr Nyk. Powiedział, że obraz świętego Józefa w 1715 roku był obnoszony po krakowskim rynku. Dodał, że było to po wielu trudnych dla miasta wydarzeniach, czyli epidemiach i wojnach.
 

 

Wizerunek św. Józefa powstał ok. 1668 roku w klasztorze Santa Maria Della Scala w Rzymie. Namalował go flamandzki artysta, karmelita bosy, brat Łukasz Charles Sibrecque od św. Karola. Obraz przedstawia świętego Józefa jako ostatniego patriarchę Starego Testamentu, który podtrzymuje małego Jezusa – obiecanego Zbawiciela.
 

Reklama

 

Obraz początkowo znajdował się w nieistniejącym dziś kościele pod wezwaniem świętego Józefa i Michała, który był przy ulicy Poselskiej – przypomniał karmelita bosy Piotr Nyk. Obraz z tego kościoła, niegdyś obnoszony po rynku, zachował się do dziś w kościele Karmelitów Bosych przy ulicy Rakowickiej.
 

 

Reklama

W 300. rocznicę w kościele Karmelitów Bosych o godz. 18 odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza i odsłonięta tablica – wotum dziękczynne ufundowane ze środków uzbieranych przez radnych miasta Krakowa.


IAR/Anna Łoś-Kluz PR Kraków/vey/sk

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę